مدارس فوتبال؛ ستاره سازی یا کارخانه پول سازی؟ / لزوم نظارت جدی بر مسائل اخلاقی، فنی و اقتصادی در فوتبال پایه


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تابستان زمان توپ گرفتن بچه ها، زمان داغ مسابقه در مسابقات خاکی یا کاشتن دو آجر به نام دروازه و بچه هایی بود که برای عشق در کوچه های شهر توپ های پلاستیکی را تعقیب می کردند. به سوی ستاره ها. و بزرگان فوتبال، از آن زمان، سال ها گذشت و حالا همه چیز مد و مدرن شده است، زمین یک موجود خیالی دیگر است! در عوض ساختمان های چند طبقه و مجتمع های تجاری در شهرهای مختلف کشور ساخته شد. کودکان و نوجوانان امروزی حتی نمی توانند تصور کنند که با پای برهنه به دنبال توپ روی آسفالت داغ خیابان بدوند. روی چمن طبیعی یا فوتبال مصنوعی بازی می کنند و رختکن و مربی و شهریه گران قیمت دارند و…

در چنین شرایطی باید بازیکنان باکیفیت تری را کشف و پرورش دهیم، اما در کمال تعجب می بینیم که فرسنگ ها با تولد ستارگان روی زمین فاصله داریم. استعدادهای فوق العاده دیگری مانند علی پروین، ناصر حجازی، مرتضی کرمانی مقدم، فرشاد پیوس و مجید نامجو مطلق هستند و … کمتر در فوتبال ما ظاهر می شوند. در حالی که بچه ها فوتبال را در مدارس شیک و روی چمن یاد می گیرند، ما باید هر سال حداقل ۲۰ فوق ستاره ملی را کشف کنیم.

بسیاری از کارشناسان دلیل این کاهش را کشف و رشد استعدادها در فوتبال فقط به دلیل شرایط اقتصادی می دانند. در گذشته هر فوتبالیستی با کفش‌های کتانی کهنه یا حتی پاره به دنبال توپ می‌دوید و بهترین و فوتبالدوستان به سطح بالاتری می‌رسیدند، اما امروزه برای ثبت نام در یک مدرسه کوچک فوتبال باید چندین میلیون هزینه کرد. در واقع اولین فیلتر، هزینه گران ماهیانه است که بسیاری از نوجوانان و جوانان را به فوتبال علاقه مند می کند.

اما ماجرا زمانی غم انگیزتر می شود که بدانیم در داخل برخی از این مدارس فوتبال، برخی از مربیان استعدادهای آینده تیم ها را از روی ماشین پدر شناسایی می کنند و هر بازیکنی که پدر ثروتمندتری داشته باشد، قطعا بر بازیکنی که استعداد بیشتری دارد، اولویت خواهد داشت. . قرار داده شده! این شرایط باعث حذف استعدادهای فوتبال کشورمان می شود. با این وضعیت هدف و وجود این مدارس فوتبال زیر سوال می رود که آیا این مدارس باید واقعاً فوتبالیست ها را کشف و تربیت کنند یا اینکه فقط در چند ماه بهار و تابستان ایجاد شوند تا صاحبان این مدارس شهریه دریافت کنند. از چند صد هزار تا چند میلیون تومان آیا خانواده ها باید جیب خود را خط بکشند؟

به عقیده بسیاری از کارشناسان، مدارس فوتبال امروزی بیشتر شبیه فروشگاه های سودآور هستند تا یک کارخانه یا مدرسه فوتبال! تابستان در حالی که برخی از این چهره های فوتبال در طول فصل شاید ۶ بار به این مدارس و آکادمی ها سر بزنند! در بین باشگاه های لیگ برتری می توان به باشگاه هایی مانند فولاد خوزستان، ذوب آهن، سپاهان اصفهان و نساجی مازندران اشاره کرد که اولین هدف آنها شکوفایی استعدادهای فوتبالی است و فقط دغدغه درآمدزایی و اقتصادی آن را نداشته باشند.

ای کاش مدیران فدراسیون فوتبال پس از فارغ التحصیلی از ماجراهای پر پیچ و خم مجمع و انتخاب رئیس جدید فدراسیون فوتبال، وضعیت مدارس فوتبال را حل کنند تا مدارس و آکادمی های فوتبال ما زودتر قانونی و هدفمند شوند. در این صورت می توان مهدی طارمی های زیادی را به فوتبال ایران و جهان معرفی کرد. در مواجهه با این کودکان و نوجوانانی که اکنون با عشق به دنبال توپ در مدارس فوتبال می دوند، می توان لذت علی دایی شدن، طارمی شدن، جهانی شدن و… را دید. می توانیم با مدیریت درست این اشتیاق و علاقه را به واقعیت تبدیل کنیم تا فوتبال ما رشد و توسعه بهتر و کیفی تری داشته باشد.

متاسفانه در سال های اخیر برخی افراد فعال در مدارس فوتبال باعث بروز فجایع اخلاقی و جنسی در این مدارس شده اند و مدیران فوتبال با این متخلفان اخلاقی برخورد قاطع و قانونی کرده اند. آنها به قصد اخاذی از خانواده ها فیلمبرداری کردند و… به نظر می رسد باید نظارت جدی تری در مدارس فوتبال کشور از لحاظ فنی، اخلاقی و اقتصادی صورت گیرد تا تخلفات مدارس فوتبال به ویژه ایمن و مطمئن برای آینده سازان فوتبال کشور کاهش یابد. برخی از مربیان و معلمان فوتبال در مدارس فوتبال نه تنها باید مدارک مربیگری لازم را کسب کنند، بلکه باید تست های سلامت روان را نیز کسب کنند.

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید