مروری بر عملکرد صداوسیما در گفتگو با رئیس جدید رسانه ملی


به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس ، پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران عصر امروز با حضور در برنامه «صف اول» شبکه خبر نکاتی را درباره دوران ریاست خود در رسانه ملی و ضرورت تحول در مدیریت سازمان صدا و سیما.

جبلی ضمن تبریک میلاد امام موسی کاظم (علیه السلام) در پاسخ به سوال مجری در خصوص سیر تحول صدا و سیما و انتقادات موجود به مدیریت رسانه ملی گفت: در دوره جدید سرور من و همکاران من خود را شفا دهنده همه مردم می دانند. آنتن رسانه ملی امانتی است که مردم به ما می دهند. اگر در دوره جدید شعار هویت محوری و عدالت خواهی را انتخاب کردیم، یکی از دلایل آن آسیب هایی است که صداوسیما در دوره هایی متحمل شد.

وی با اشاره به شعارهای دوران انقلاب صدا و سیما گفت: اساساً هویت چیزی است که یک فرد را از دیگران متمایز می کند. هویت یک ملت چیزی است که ملت با آن شناخته می شود. در دوره جدید رسانه ملی وقتی شعار خود را هویت محور قرار دادیم به این معناست که باید به ما اعتماد کرد و هویت افرادی را که رسانه ملی در دست ماست متجلی کرد. هویت فرهنگی، هویت تمدنی، هویت ملی، هویت اسلامی، هویت تاریخی و هویت دینی با هم هویت ملت ما را تشکیل می دهند. استراتژی بزرگ ما در دوره جدید بازگشت به این هویت بود. به عبارت دیگر در هیچ برنامه ای نباید جنبه های مختلف هویت ملت خود را فراموش کنیم. یعنی توجه به ویژگی هایی که مردم ما در طول قرن ها از آن برخوردار بوده اند که در ظهور ارزش های فرهنگی، تمدنی، دینی و ملی ما در دوران انقلاب اسلامی نمود یافته است.

وی در ادامه به گسترش عدالت پرداخت و گفت: در قسمت دوم، گسترش عدالت به معنای پرداخت حق هر پدیده است. اصولاً عدالت یعنی قرار دادن هر چیزی در جای خود. حقوق زیادی وجود دارد که شاید در رسانه های ما مورد توجه جدی قرار نگرفته باشد. شاید نتوانستیم حق فرهنگ، تاریخ، جغرافیا و ظرفیت های گسترده و امکانات غرورآفرینی که در کشور وجود دارد را ادا کنیم. ایران تهران نیست و تهران میدان ونک ببا نیست. هدف، راهبرد و سیاست ما گسترش عدالت در همه زمینه هاست.

رئیس رسانه ملی در پاسخ به سوال مجری در خصوص عملکرد دوران ریاستش بر سازمان صداوسیما گفت: پاسخ کوتاه من این است که قطعا در این مدت نتوانسته ایم به موفقیت کامل برسیم. بسیاری از وظایف سنگین وجود دارد که تاکنون نتوانسته ایم از عهده آنها برآییم، اما جهت گیری ما این بوده است که با خواسته ها، مسائل و چالش هایی که مردم با آنها مواجه هستند منصفانه و منصفانه برخورد کنیم. وقتی مشکلی را ذکر می کنیم، قصدمان نشان دادن بن بست و افق تاریک نیست. رویکرد جدید در حوزه اطلاع رسانی این است که نشان دهیم در کشور ما بن بست وجود ندارد.

پیمان جبلی همچنین درباره فعالیت بسترهای شبکه خانگی گفت: ما نه تنها از وجود فعالان فرهنگی در قالب های مختلف در جامعه استقبال می کنیم، بلکه آنها را مکمل و هم افزا می دانیم. وظیفه صدا و سیما در قانون مشخص شده است. وظیفه ما تنظیم صدا و تصویر فراگیر در فضای مجازی است که آن را یکی از وظایفی می دانیم که طبق قانون به ما محول شده است. اساسا نگاه ما به فعالان فرهنگی و همکارانمان در عرصه های مختلف اعم از سینما، نمایش خانگی، رسانه های مکتوب و سازمان های رسانه ای در فضای فرهنگی جامعه، نگاه ظرفیت و همکاری است.

جبلی ادامه داد: اما طبق وظیفه قانونی خود، اگر در فضای فراگیر صدا و تصویر چیزی را مشاهده کنیم که برخلاف انتظار مردم، فرهنگ اصیل، هنجارهای اخلاقی و آنچه مردم به عنوان هنجار به آن توجه می کنند، باشد، قطعاً برای اصلاح آن تلاش خواهیم کرد. مشکلات موجود در تعامل با پلتفرم ها و اصلاح مشکلات تعامل و هم افزایی با آنها.

وی بیان کرد: خوشبختانه بخش بزرگی از فعالان عرصه نمایش خانگی در هم افزایی، تعامل و همکاری با سازمان صدا و سیما به عنوان رگولاتور قانونی صدا و تصویر در حال فعالیت هستند. ما با آنها ارتباط داریم، از آنها حمایت می کنیم و حتی اگر بخواهند می توانیم در تولید محتوا مشارکت کنیم و از صدا و سیما برای ترویج آنها کمک کنیم.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید