مشاور امنیتی بایدن از پکن خواست تا برای دیدار با دیپلمات چینی در تماس باشد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید دوشنبه شب با یانگ جیچی مدیر دفتر لوکزامبورگ کمیته روابط خارجی چین دیدار کرد.

در این دیدار که در بحبوحه تنش‌های اخیر بین ایالات متحده و چین بر سر تعدادی از مسائل از جمله تایوان و اوکراین برگزار شد، سالیوان از واشنگتن و پکن خواست تا خطوط ارتباطی خود را برای مدیریت رقابت جهانی باز نگه دارند.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: این دیدار که پس از تماس تلفنی ۱۸ می انجام شد، شامل گفتگوهای صریح، اساسی و سازنده در مورد برخی از مسائل امنیتی منطقه ای و جهانی و همچنین موضوعاتی است که “این یکی برای روابط ایالات متحده بود.” -چین.”

این دیدار در حالی برگزار شد که وی فنگ، وزیر دفاع چین روز جمعه در دیداری بی سابقه با همتای آمریکایی خود، لوید آستین، تهدید کرد که در صورت اعلام استقلال تایوان، پکن در آغاز جنگ تردیدی نخواهد داشت.

پکن تایوان را بخشی از چین می داند و تحرکات و فروش تسلیحات آمریکا به تایوان را نقض حاکمیت این کشور و مغایر با سیاست «چین واحد» می داند. دولت ایالات متحده اخیراً لایحه ای به ارزش صدها میلیارد بودجه نظامی ایالات متحده را امضا کرده است که بخش قابل توجهی از آن به مبارزه با چین و حمایت از تایوان اختصاص دارد.

علاوه بر این، ژانگ ژنجونگ، معاون رئیس ستاد مشترک کمیسیون نظامی چین، روز شنبه در یک سخنرانی در نشست امنیتی در سنگاپور گفت که ایالات متحده به دنبال هژمونی در منطقه هند و اقیانوس آرام است.

اخیراً وزارت بازرگانی چین به شدت از طرح تجاری جدید بین ایالات متحده و تایوان انتقاد کرده و گفته است که این طرح راه را برای به رسمیت شناختن تایپه در زنجیره تامین جهانی هموار می کند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/ Î
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید