مشتاقی: بچه های کشتی گدا نیستند/ برای مربی فوتبال خارجی پول می دهیم اما کشتی تحقیرکننده است!


بهرام مشتاقی گفتوگو وی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس درباره درگیری های فدراسیون کشتی و وزارت ورزش بر سر بودجه گفت: افسران ما در المپیک و بازی های آسیایی برای کشتی، وزنه برداری و یکی دو رشته دیگر مدال می خواهند. رشته‌هایی وجود دارند که علیرغم هزینه‌ای که دارند، اما آنقدر بازدهی نداشته‌اند که رتبه کشور را بالا ببرند، هرچند توسط خودشان هزینه شده است. میلیاردها تومان برای والیبال هزینه کردیم و حالا حمایت تیم به همان تیم قبلی رسیده که برای کشور جایگاهی به ارمغان آورده است. سال ها بود که والیبال ما گم شده بود. وقتی برای ورزش استفاده می شود، می توان از آن استفاده کرد، اما کشتی چیز دیگری است.

* کشتی غرق در زندگی مردم است

پیشکسوت کشتی کشورمان ادامه داد: فوتبال مانند ایران در همه جای دنیا تماشاگر دارد اما جنگنده هم هستند. کشتی در فرهنگ مردم ماست و در زندگی مردم جا افتاده است و مردم مدال کشتی می خواهند. الان هزینه بلیت چند برابر شده است اما باید با نوجوانان کار کنیم تا به جوانی و بزرگسالی برسیم تا در المپیک و جهان مدال بگیرند.

* اجازه ندهید منشی کشتی را ترک کند

دارنده مدال طلای بازی های آسیایی ۱۹۷۴ با تاکید بر اینکه توقع مردم از کشتی افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: در هر المپیک و بازی های آسیایی، کشتی در همه رشته ها بهترین است و پس از آن وزنه برداری و چند رشته دیگر قرار دارند. من از علی دبیر دفاع نمی کنم، من از طبیعت قهرمانانه او دفاع می کنم که برای کشتی سخت کار می کند. خادم و رؤسای دیگر هم همین کار را کردند، اما نتوانستند و رفتند تا منشی نرود. بزرگترین پروردگار! بودجه را طوری در نظر بگیرید که رئیس فدراسیون دنبال پول نباشد.

* چند میلیون دلار به اتوبوس خارجی می پردازند، بنابراین کشتی به بودجه تقلیل می یابد

وی ادامه داد: حیف است رئیس فدراسیون بر سر پول با معاون وزیر دعوا کند. در مملکت ما پول کم نیست، نمی گویم همه را با کشتی رها کنیم، اما به اندازه ای باشد که کشتی گدایی نکند. برای یک مربی فوتبال چند میلیون دلار می پردازند، اما کشتی برای پول باید اینقدر فروتن شود. من سالها جنگنده بودم، مربی بودم، روی کشتی کار می کردم، همیشه همینطور بوده است. هیچ تصویر بصری مناسبی وجود ندارد، اما وقتی نوبت به المپیک می رسد، همه نگاه ها به کشتی است. چند روزی به اردوها سر می زنند اما نمی دانند ورزشکار در اردوها چه مشکلاتی دارد. ما نمی گوییم کشتی تافته جدا بافته می شود، اما همه از آن انتظار مدال دارند.

* بچه های کشتی گدا نیستند

مشتاقی در پاسخ به این سوال که ایرادات روسای فدراسیون ها به این بودجه باید از سوی وزارتخانه تخصیص داده شود، گفت: آقای … وزیر! شما یک قهرمان ورزشی هستید و از ورزش رنج کشیده اید. برای تعیین بودجه کشتی باید انتخاب کنید. می بینی برای استقلال و پرسپولیس چقدر هزینه می کنند؟ زندگی آنها را بنوشند و آنها باید خوب بازی کنند. همه از یک کشتی انتظار مدال دارند و حالا اگر طلا به برنز تبدیل شد، ببینید چه می شود. بچه های کشتی گدا نیستند و حقشان را می خواهند و گاهی آنقدر طول می کشد که از حق خود می گذرند.

* به ورزشکار روسی خانه می دهند، به ایرانی ها چادر!

این پیشکسوت کشتی با بیان اینکه ۳ ماه تا مسابقات جهانی باقی مانده است، گفت: با این شرایط رئیس فدراسیون باید به دنبال پول باشد و ورزشکار غمگین بخوابد؟ ورزشکار باید راحت باشد. زیرا سعدالایف ۶ طلای المپیک گرفتی؟ چون پوتین خانه و ماشین را می دهد تا این رزمنده راحت تمرین کند، پس در ایران مدال آور المپیک برای آب میوه فروشی دکه می گیرد و حالا می خواهند آن دکه را از او بگیرند. این دردهاست آقای. تکواندو ۲۰ سال است که چه کار می کنی؟ به جز ورزشکارانی مثل ساعی و کرمی بیرون بودند.

پایان پیام/




این را به صفحه اول پیشنهاد دهید