معاون وزیر خارجه برای گفتگو با مقامات طالبان به کابل رفت


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، سفارت ایران در کابل از سفر معاون کنسولی وزارت امور خارجه به کابل برای رایزنی با مقامات طالبان خبر داد.

سفارت ایران در کابل در توئیتی نوشت: بیگدالی معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران به منظور مذاکره با مقامات افغانستان در زمینه همکاری کنسولی، قانونی کردن سفر غیرقانونی اتباع افغانستان به ایران، امنیت مرزهای مشترک و صدور ویزا به متقاضیان سفر به کربلا در ایام اربعین.

این در حالی است که پس از روی کار آمدن طالبان، تنش های مرزی متعددی بین اعضای آن گروه و مرزبانان ایرانی در مرز مشترک به وجود آمد.

در تازه ترین مورد، درگیری مرزی بین دو کشور در ولایت نیمروز افغانستان رخ داد و طالبان پس از این حادثه اعلام کردند که این درگیری کوتاه مرزی پایان یافته و تلاش می شود تا از حوادث مشابه جلوگیری شود.

این در حالی است که یک هیئت وزارت انرژی به ریاست «علی اکبر محرابیان» پنجشنبه گذشته به منظور همراهی حقابه و رایزنی با مقامات طالبان به کابل سفر کرد.

بر اساس اعلام وزارت انرژی و آب حکومت طالبان، در این نشست هیات ایرانی بر اجرای معاهده دریای هیرمند در سال ۱۳۵۱ هجری شمسی میان افغانستان و ایران تاکید کردند.

همچنین هیئت ایرانی برای همکاری در بخش‌های تولید برق و پروژه‌های صادرات و انتقال آب به شهرهای بزرگ ابراز تمایل کرد.

انتهای پیام/ ر
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید