مقام آمریکایی: ایران نباید به برجام بازگردد، فشارها ادامه خواهد داشت


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، علیرغم تاکید مقامات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم خروج تهران از توافق هسته ای، بلکه این واشنگتن است که ابتدا باید خروج خود از برجام را جبران کند. برجام، اما مقامات آمریکایی همچنان به ادعای خود مبنی بر اینکه ایران باید به پایبندی خود بازگردد و بر توافق پافشاری کند، ادامه می‌دهند.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه شنبه تهدید کرد که اگر ایران به توافق هسته ای بازنگردد، واشنگتن به اعمال فشار بر تهران ادامه خواهد داد.

کربی در گفت و گو با کانال نیوز نیشن گفت: ایران باید با توافق پیشنهادی موافقت کند [آمریکا و اروپا] موافق است، اما تمایلی به این کار نشان نداد. مذاکرات توافق هسته ای [در وین] تکمیل شده و توافق روی میز وجود دارد.

وی همچنین سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به تهران را در پی سفر جو بایدن همتای آمریکایی خود به غرب آسیا توصیف کرد و گفت: این سفر نشان می دهد که ایران و روسیه چقدر از جامعه بین المللی منزوی هستند.

این مقام آمریکایی در گفتگو با «کلی مایر» مجری این شبکه گفت که پوتین اکنون باید برای دستیابی به توانمندی های نظامی پیشرفته مانند پهپاد به ایران برود و البته باید دید که چند خریده و چه خواهد کرد. با آنها انجام دهید

کربی با بیان اینکه تمایل روسیه به خرید هواپیماهای بدون سرنشین از ایران نشان دهنده فشاری است که پوتین بر «پایگاه صنایع دفاعی خود» با آن روبه رو است، گفت: مهم نیست که آنها (روسیه) چه چیزی بخرند، سؤال این است که آیا این کار جواب می دهد یا خیر. دوره جنگ [اوکراین] تغییر خواهد کرد یا به او (پوتین) مزیتی خواهد داد.”

وی همچنین اعتراف کرد که آمریکایی ها نگران آنچه روسیه از ایران ممکن است به دست بیاورند، از مذاکرات تهران و مسکو غافل نیستند.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، با این حال، اضافه کرد که این امر اهمیت بیشتری برای ایالات متحده و متحدانش برای ارسال سلاح به اوکراین برای دفاع از خود می کند.

پیش از کربی، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تهران و مسکو را تهدید کرد که در صورت فروش پهپادهای ایرانی به روسیه، تحریم‌های بیشتری اعمال خواهند کرد. (جزئیات بیشتر)

ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر آمادگی تهران برای فروش پهپادهای نظامی به روسیه در حالی که سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این ادعاها را تکذیب کرد.

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید