منافی: تیم ملی با این وضعیت به جایی نمی رسد/ عیار اسکوچیچ مقابل کره و هافبک الجزایر


جواد منافی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره نگرانی از وضعیت آماده سازی تیم ملی فوتبال کشورمان در آستانه جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، اظهار داشت: همه ما نگران شرایط فعلی هستیم. هیچ برنامه ای برای انجام یک بازی تدارکاتی با تیم های خوب یا حتی متوسط ​​نداریم. بعد از لغو بازی با کانادا، اردوی بسیار رایجی در قطر داشتیم که بازیکنان از وضعیت آن کمپ گلایه داشتند و ناراحت بودند. ما مقابل الجزایر هم بازی غیر جالبی انجام دادیم که هیچ سود فنی برای ما نداشت.

وی افزود: همه می دانند که کار تیم ملی بسیار سخت است. همه تیم های دنیا و مربیانشان چهار سال صبر می کنند که این مهم استاکثریت بازی در جام جهانی جام جهانی است. برای این کار مدت هاست که هدف گذاری و برنامه ریزی کرده اند. از یک تا دو سال مانده به شروع جام، بازی های تدارکاتی و زمین هایشان مشخص است و می خواهند با تمام توان از این تورنمنت بزرگ عبور کنند. برعکس، ما همیشه از نظر بازی های تدارکاتی و اردو از بقیه دنیا عقب هستیم. همه فقط حرف می زنند و می خوانند اما برنامه خاصی نداریم.

* در مورد تیم ملی هم باید گفت که بدیهی است آنچه باید گفته شود

بازیکن سابق تیم ملی فوتبال کشورمان خاطرنشان کرد: همه به دنبال توجیه آن هستند اما آنچه مشهود است آنچه باید گفته شود. با رفتن تیم ملی، هیچ کاری نمی توانیم در جام جهانی انجام دهیم. هر کسی که بگوید ما می توانیم آمریکا یا ولز را شکست دهیم اشتباه می کند. مطمئن باشید این اتفاق نمی افتد زیرا این بازی ها بسیار سخت است و هر دو تیم با برنامه ریزی مدون به مصاف ایران خواهند رفت. زمان زیادی برای جام جهانی وجود دارد و من دیگر نمی دانم چگونه برنامه ریزی کنم. حداقل امیدوارم زمان باقیمانده را تلف نکنیم.

*اسکوچیچ دیسیپلینی ندارد

جنجال بر سر انتقاد از دراگان اسکوچیچ پس از بازی با الجزایر گفت: اسکوچیچ خیلی تلاش کرد و نتایج خوبی کسب کرد. ما از او بسیار سپاسگزاریم که تیم را به جام جهانی رساند اما برخی اتفاقات و مشکلات همه را آزار می دهد. او نظم خاصی را ندارد. مربی ای که تیمش باید در جام جهانی شرکت کند، به عنوان سرمربی باید از فدراسیون برنامه ریزی کامل بخواهد و اصرار به آمادگی مناسب برای مسابقات داشته باشد، اما نمی تواند این کار را انجام دهد. کارلوس من سبک و رفتار او را ندارم اما با مدیریت و مهارتش خیلی از مسائل را مدیریت می کند. در شرایطی که سرمربی فعلی تیم ملی کشورمان چنین ویژگی هایی ندارد.

* زشت است، مربی ما نمی داند از کدام بازیکن در چه پستی استفاده کند

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر مدیریت و توانایی فقدان اسکاچ بازیکنان را در موقعیت هایی قرار می دهد که هیچ تخصصی ندارند. این فقط بازی با الجزایر نیست و پیش از این هم سابقه دارد. در حال حاضر تنها یکی دو بازیکن از تیم اول ما در لیگ ایران بازی می کنند. همه ما در قطر، اروپا و کشورهای دیگر لژیونر هستیم، دست و بال اسکوچیچ از نظر نیروهای کارآمد باز است، اما برای تیم ما خیلی زشت است که مربی آنها هنوز نمی داند از کدام بازیکن در چه پستی استفاده کند.

* اسکوچیچ هنگام تصمیم گیری باید به قول خود عمل کند

پیشکسوت فوتبال کشورمان تصریح کرد: اسکوچیچ آن مهارتی که کیروش برای برقراری نظم در اردو داشت را ندارد. نمونه آن ماجرای شکست بازیکنان استقلال قبل از اعزام این تیم به قطر بود. او بازیکنان این تیم را صف آرایی کرد اما دو روز بعد پس از برگزاری جلسه ای با نام مستعار آجورلو و مجیدی آنها را به تیم دعوت کرد و به تمرین بازگرداند. وقتی اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی ایران می نشیند و تصمیم می گیرد، حتما به این موضوع فکر کرده است. وقتی می گوید بازیکن نیستم باید تا آخر به تصمیمش پایبند باشد. اگرچه معتقدم عبور بازیکنان استقلال از خط درست نبود، اما خوب نیست سرمربی تیم ملی مدام تصمیم خود را تغییر دهد.

منافی افزود: کی روش در بدترین شرایط انتخابی مهدی رحمتی و هادی عقیلی را کنار گذاشت اما به قولش عمل کرد و دیگر آنها را به تیم دعوت نکرد. اسکوچیچ نیز باید قبل از هر کاری خوب فکر کند، زیرا تغییر در تصمیم او نشان می دهد که او فاقد مدیریت و انضباط است. اگر بازیکنان بدانند ملی پوش استقلال تصمیمی ندارد به آن فکر نمی کنند. من به جای کلی صحبت می کنم چون استقلال بازیکن خوبی است که تیم را به قهرمانی رساند، اما وقتی اسکوچیچ تصمیم می گیرد باید به قولش عمل کند تا آبرویش بماند.

* شاگردان اسکوچیچ در بازی مقابل کره جنوبی و الجزایر مشخص شدند

وی ادامه داد: مشکلات تیم ملی فقط با بازی های تدارکاتی خوب حل می شود، تیم ما در ساختار دفاعی مشکلات زیادی دارد، البته در فاز هجومی نفرات خوب و موثری داریم. هر زمان که تیم ملی با هدایت اسکوچیچ با تیم بزرگی روبرو می شد، دچار مشکل می شد. عیارش در بازی های خانگی و خارج از خانه مقابل کره جنوبی و در همان بازی مقابل الجزایر حضور داشت. باید به بازی های خوب برویم. باخت در یک بازی دوستانه مشکلی ندارد زیرا نقاط قوت و ضعف ما مشخص می شود. ما باید برای هر ثانیه و دقیقه بازی خود در جام جهانی برنامه ریزی کنیم. مثلاً باید بدانیم که در ۱۵ دقیقه اول یا آخر هر نیمه چه کاری می خواهیم انجام دهیم. همه این مسائل باید برنامه ریزی شود اما با شرایط فعلی تیم ملی همه نگران هستند و در این شرایط به جایی در جام جهانی نخواهیم رسید.

پایان پیام
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید