مهران در مدار توجه/ ایجاد ۱۸ هزار متر مربع سایه برای بازدیدکنندگان


به گزارش خبرگزاری فارس از ایلاماربعین ظرفیت مهم و بزرگی برای استان های مرتبط با این همایش ملی و جهانی است تا بتوانند از این فرصت الهی به درستی استفاده کرده و شایسته خدمت رسانی به زائران حسینی باشند.

امروزه توجه به استان ایلام به عنوان راهی برای ورود به دریای امن معنویت بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است، از این رو شهر مهران قلب تپنده اربعین در کشور برای عبور زائران است.

در کنار این ظرفیت عظیم باید به زیرساخت های استان و مناطق منتهی به مرز بین المللی مهران نیز توجه شود و در صورت وجود مشکل در اسرع وقت رفع شود.

حجم عظیم زائران در اربعین و انتظارات ارائه خدمات به این عزیزان باید بدون کوچکترین مشکلی برآورده شود زیرا امروز استان ایلام به ویژه مهران پیشتاز ایران در کنگره اربعین است.

این زیرساخت ها در حال گسترش و تکمیل است، اما نه اینکه دیگر مشکلی نباشد، آنقدر باید تلاش و مراقبت شود تا همه زائران با رضایت از این کشور خارج شوند.

همه متولیان شبانه روز تلاش می کنند تا بیشتر زیرساخت های اربعین امسال تکمیل شود و مشکلات سال های گذشته تکرار نشود. پیش بینی می شود امسال کمترین نگرانی وجود داشته باشد.

از این رو خبرگزاری فارس به سراغ فرماندار شهرستان مهران که در میانه کار است، به بررسی اقدامات و برنامه ریزی های انجام شده برای اربعین پرداخت.

مهران دروازه ی بلندترین جاهاست

شفیعی فرماندار مهران در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ایلام اظهار داشت: مهران دروازه ورود به مرتفع ترین زیارتگاه ها است. در ایام اربعین شاهد حضور میلیونی زائران در شهرستان مهران بودیم و در این راستا اقدامات بسیار موثری در حوزه زیرساختی در منطقه انجام شد.

وی افزود: برای پروژه های راهسازی بسته راه ایلام به مهران در ۴ قطعه اعتبار تزریق شده است و با تلاش بی وقفه مدیران کل راه و شهرسازی و مدیریت راهداری و امور حمل و نقل، قطعه دوقلو تونل پیست ماربره ۷۰ درصد پیشرفت داشته و دارای ساختار فیزیکی است که برای اربعین به صورت ۴ طرفه و موقت استفاده می شود و تقاطع غیر همسطح ماربره با ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست.

فرماندار مهران ادامه داد: قطعه ۲ از سه راهی ماربره تا سه راهی جندالله کاملاً پایدار و ۴ خطه تا اربعین زیر بار ترافیک می رود. از جندالله تا مهران ۷ کیلومتر واریانت کنجانچم به صورت اضطراری و ۴ کیلومتر توسط استان های معین اجرا می شود و به صورت موقت برای اربعین استفاده می شود.

وی افزود: سایر اقدامات احداث ۶ باند از پل زائران تا پایانه برکت است که البته ۲ کیلومتر تا اربعین امسال و ۳ کیلومتر دیگر بعد از اربعین به اتمام می رسد.

شفیعی درباره معابر غیر همسطح شهرستان گفت: گذرگاه های غیر همسطح صالح آباد، سیدحسن و آذر به اربعین امسال راه نمی یابند.

ساخت سایبان برای رفاه حال زائران

وی یادآور شد: حدود ۶۰۰۰ متر مربع در پایانه مرزی، ۸۰۰۰۰۰۰ متر مربع در پاسگاه بهرام آباد و ۴۰۰۰ مترمربع سایه بان پایانه برکت در حال ساخت است و انشاالله تا اربعین کار این سایه بان ها به اتمام می رسد. .

فرماندار مهران ادامه داد: از پایانه مرزی تا پایانه برکت، ۲۵ آبخوری، ۲۴ سایبان وجود دارد. همچنین آب شرب شهر مهران تا پایانه مرزی به طور کامل تکمیل شده و با تخصیص اعتبار از سوی فرماندار پایانه برکت به پارکینگ اربعین، ۲۵ کولر آبی دیگر به همراه تامین آب. خط انتقال آب آشامیدنی پارکینگ اربعین هم اکنون حدود ۵۰ درصد از کارها انجام شده است، آب شرب پارکینگ اربعین، نصب آب خوری و ایجاد سایه تا قبل از اربعین انجام می شود.

شفیعی اعلام کرد: با توجه به حضور روزانه ۳۰۰ هزار نفر در پایانه مرزی مهران، نیاز به احداث خط انتقال فاضلاب و ایجاد سپتیک تانک و مخزن جمع آوری فاضلاب وجود دارد.

احداث نیروگاه سیار ۳۲ مگاواتی در مهران

شفیعی در خصوص مشکل برق شهرستان گفت: از دیگر کارهای مهم، احداث نیروگاه سیار ۳۲ مگاواتی در شهر مهران با اعتبار ۵۵ میلیارد تومان و پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصد است که در حال انجام است. مشکل کوچک برق شهر مهران را حل خواهد کرد. در ایام اربعین و تا پایان سال جبران می کند.

وی ادامه داد: گازرسانی از شهر مهران به خود پایانه مرزی و موکب ها و مجتمع های جاده ای انجام شد و از این نظر مشکلی وجود ندارد.

فرماندار مهران گفت: ۱۰۰ هزار متر مربع زمین برای احداث مجتمع سلامتی و سردخانه و اسکان زائران در پایانه مرزی مهران به چند استان اختصاص یافته است و همچنین استقرار کانتینرهای یخچال سیار و آماده سازی و آماده سازی ذخیره آب معدنی برای زائران اربعین از جمله این اقدامات است.

وی افزود: استقرار موکب های بزرگ برای خدمات رسانی به زائران از پل زائر تا پایانه مرزی و همچنین نظارت تصویری و تحدید محدوده پارکینگ اربعین و پایانه برکت و همسوسازی آنها و همچنین تامین روشنایی این پارکینگ ها. در محدوده شهر مهران.

شفیعی ادامه داد: در داخل پایانه مرزی پارکینگ اربعین و پارکینگ اربعین مرکز استان در نقاط مختلف مسیر برای استفاده زائران صدها آبنمای بهداشتی احداث و برای آماده سازی اماکن، مساجد، امامزاده ها و امامزاده ها تلاش شد. استادیوم ها از نظر یخچال و امکانات برای استفاده زائران. بخشی از اقدامات در حال انجام در حوزه شهرستان مهران بر اساس مصوبات ستاد اربعین استان به ریاست استاندار این شهرستان با منابع مصوبات سفر رئیس جمهور و منابع اربعین است.

وی گفت: تلاش همه دستگاه های اجرایی بر این است که جاده مهران به ایلام حتی در شرایط اضطراری چهارخطه شود و در خصوص تامین آب سرد و ایجاد سایه اقدامات بسیار خوبی انجام شده است انشاالله تا قبل از اربعین با این برنامه ها می توانیم به زائران خدمات رسانی کنیم.» عملی سازی.

فرماندار مهران در پایان گفت: لازم است به عنوان فرماندار مهران از تمامی استان ها و شهرداری های مهران که با ارسال ماشین آلات راهسازی و تسهیل در تردد زائران کمک می کنند تشکر و قدردانی کنم.

انتهای پیام/