مهمترین دلیل خروج پول واقعی از بورس


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه امروز معاملات خود را با از دست دادن مهم ترین پشتوانه خود تعطیل کرد. شکستن این حمایت می تواند نشانه منفی برای بازار سرمایه باشد.

اگر امروز شاخص کل بورس می توانست این حمایت را حفظ کند و به سطح پایین تری نزول نکند، برای سهامداران نشانه امیدواری برای بازگشت شاخص به کانال ۱.۵ میلیون واحدی بود.

برخی از کارشناسان بازار سرمایه بر این باورند که رفتار هیجانی سهامداران یکی از معضلات کنونی بازار سرمایه است. این مشکل در چند سال گذشته بر بازار حاکم بوده است. واضح است که بازار سرمایه در شرایط فعلی با ریسک های سیاسی و اقتصادی همراه است.

* تفاوت نرخ اسمی ارز با نرخ آزاد معضلی جدید در بازار سرمایه است

رضا گلستانی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: تا زمانی که ریسک های سیاسی و اقتصادی خارج از بازار سرمایه کاهش نیابد نمی توان انتظار بازگشت بازار سرمایه را داشت. طرح مجلس در بورس کالا، بورس را با چالش جدی سفارش قیمت تمام محصولات عرضه شده در این بازار به وجود آورد.

وی ادامه داد: مهم ترین دلیل خروج پول واقعی از بازار سرمایه موضوع تفاوت ۳۰ درصدی نرخ اسمی ارز با نرخ ارز آزاد است. سرمایه گذاران گزینه های مختلفی برای سرمایه گذاری در بازارهای مختلف از طلا گرفته تا مسکن، دلار و … دارند که با کمی مقایسه مشخص می شود که بازار سرمایه در این مدت با کمترین بازدهی همراه بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: قیمت در سایر بازارها بر اساس نرخ ارز آزاد تعیین می شود اما در بازار سرمایه شرکت های صادرکننده باید نرخ خود را با ارز اسمی محاسبه کنند. به همین دلیل ارز آنها در رابطه با بازار آزاد ارزش بالایی دارد و مالکیت این سهامداران نوعی پوشش دلاری برای سهامدار تلقی می شود که تخصص خود را از دست داده است. در نتیجه چنین بازاری جذابیت خود را برای سرمایه گذاران از دست می دهد.

* کاهش شاخص کل بورس

در جریان معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس با ۱۰ هزار و ۲۳۱ واحد کاهش نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و ۴۶۹ هزار و ۸۱۹ واحد رسید. کارایی این شاخص منفی ۶۹ درصد بود.

شاخص کل تراز بورس نیز با افت ۳۱۴۳ واحدی روی عدد ۴۰۲ هزار و ۴۳۳ واحد قرار گرفت. بازدهی این شاخص ۷۸ درصد منفی بود. همچنین شاخص کل بورس با افت ۱۳۰ واحدی به سطح ۱۹ هزار و ۶۲۰ واحدی رسید.

* تعمیق رکود بورس

ارزش کل معاملات امروز بازار سهام به ۱۳۵ هزار و ۸۱۷ میلیارد تومان افزایش یافته است. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار دوم ۱۲۹ میلیارد و ۸۸۵ میلیون تومان بود که ۹۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را به خود اختصاص می دهد.

البته امروز ارزش معاملات خرد سهام نیز با ۸ درصد کاهش نسبت به روز کاری قبل به ۲.۶۵۷ میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات یک درصد از کل معاملات بورس بوده است.

* افزایش برداشت سرمایه واقعی از بازار سهام

امروز ارزش خالص تغییر عنوان حقوقی به ملکی در بازار برای بیست و سومین روز متوالی منفی شد و ۴۹۶ میلیارد تومان پول واقعی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته ۶۷ درصد رشد داشت. گروه‌های فلزات اساسی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و مشتقات نفتی، کک بیشترین خروجی‌های پول واقعی را داشتند.

در معاملات روز یکشنبه بیشترین میزان خروج پول واقعی به شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان)، دی (بانک روز) و شتران (شرکت پالایش نفت تهران) و نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، خدیزال (بهمن دیزل) اختصاص داشت. و شبریز (پالایش نفت تبریز) بیشترین ورود پول واقعی را داشتند.

* کاهش ارزش صف های خرید در بازار سرمایه

در جریان معاملات روز یکشنبه ۱۳۴ نماد افزایش قیمت و ۴۲۵ سهم با کاهش قیمت مواجه شدند. ارزش صف های فروش نهایی بازار در پایان معاملات امروز با ۶ درصد افزایش نسبت به روز کاری قبل به ۱۱۹ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های خرید نیز با کاهش ۵۷ درصدی نسبت به پایان روز کاری قبل به ۱۱۲ میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای سنیر (شرکت سیمان نی ریز سفید)، تکنو (شرکت تکنو تار) و ساکرد (شرکت سیمان کردستان) صف خرید بیشتری داشتند.

در پایان معاملات، بیشترین صف فروش در بازار متعلق به غدشت (شرکت دشت مرغاب)، فلوله (لوله کشی و ماشین آلات ایران) و وسخت (سرمایه گذاری ساختمانی ایران) بود.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید