مکرون: پوتین یک اشتباه اساسی و استراتژیک در حق خود و در تاریخ مرتکب شد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز جمعه گفت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در حمله به اوکراین اشتباهی اساسی و استراتژیک مرتکب شد.

او در مصاحبه با یک روزنامه فرانسوی گفت که پوتین امروز منزوی شده است.

مکرون گفت: من قبلاً به او گفته بودم و معتقدم که پوتین یک اشتباه تاریخی و اساسی در حق ملت، در حق خود و در حق تاریخ مرتکب شده است.

رئیس جمهور فرانسه احتمال سفر به کیف در آینده نزدیک را رد نکرده است.

پوتین امروز گفت: «سیاست های کوته فکرانه باعث بحران انرژی شده است.

رئیس جمهور روسیه در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: مشکلی برای انتقال غلات از اوکراین وجود ندارد. او گفت که می توان غلات را از رومانی و لهستان صادر کرد.

روسیه در ۲۴ فوریه دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز پس از آن رخ داد که مسکو به طور رسمی استقلال جمهوری های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین مدعی شد که هدف از عملیات نظامی او “غیر نظامی کردن اوکراین” و “نازی زدایی” آن است.

روسیه همچنین گفت که اوکراین به تعهدات خود بر اساس توافقات مینسک که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل اختلاف بین جدایی‌طلبان و کی‌یف منعقد شده بود، عمل نکرده است.

ساعاتی پس از حمله روسیه، اوکراین اعلام کرد که تمامی روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده است. در واکنش به اقدام نظامی روسیه، کشورهای غربی بارها تحریم هایی را علیه اکثر موسسات مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی مسکو اعمال کرده اند، از جمله قطع سیستم پیام رسانی بانکی سوئیفت چندین بانک روسی.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین دیروز (پنجشنبه) در یک سخنرانی ویدئویی در پارلمان لوکزامبورگ مدعی شد که اکنون ۲۰ درصد از خاک اوکراین تحت کنترل روسیه است.

زلنسکی پیشتر در مصاحبه ای با نیوزمکس گفته بود که بدترین وضعیت در شرق اوکراین و جنوب دونتسک و لوهانسک است که روزانه ۶۰ تا ۱۰۰ سرباز در این عملیات کشته و حدود ۵۰۰ نفر زخمی می شوند.

روسیه از آغاز عملیات نظامی خود در اوکراین تاکید کرده است که هیچ برنامه ای برای اشغال خاک اوکراین ندارد، بلکه قصد دارد کشور را غیرنظامی و نازی زدایی کند.

انتهای پیام/.
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید