میر باقری: دلیل ترس اربعین این است که بتواند فرهنگ جدیدی در دنیا ایجاد کند


به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت های دینی خبرگزاری فارس، نشست «اربعین و تمدن نوین اسلامی» از سلسله نشست ها و همایش های بین المللی اربعین به همت کمیته فرهنگی ستاد اربعین در کربلای معلی برگزار شد.

ابوالقاسم مقیمی حاجی، معاون پژوهشی سمینارها و رئیس این همایش بین المللی با اشاره به اینکه موضوع اربعین به عنوان یک همایش جهانی و قدرت شیعیان در آن بر هیچکس پوشیده نیست، گفت: درست است که اربعین برای این همایش است. تعظیم به شعائر حسینی، اما باید در کنار آن باشد تا بتوانیم از این اجتماع بزرگ نهایت استفاده را ببریم. همایش «اربعین و تمدن نوین اسلامی» فضایی برای گفت و گو در این زمینه در بین اندیشمندان اسلامی است تا بتوانیم از این حضور میلیونی در تدوین سیاست های فرهنگی بهره مند شویم.

سخنران افتتاحیه این نشست جاسم حلو الموسوی الجزایری از اساتید حشدالشعبی بود. وی با اشاره به تعریف تمدن گفت: تمدن مجموع همه نیازهای مادی و معنوی برای زندگی انسان است که ویژگی های مختلفی برای آن بیان شده است. هم مکاتب مختلف و هم مذاهب خاص تمدن هایی را ایجاد کردند. در زمان پیامبر (ص) و ائمه اطهار (علیهم السلام) فرصتی برای تحقق تمدن جدید اسلامی وجود نداشت و این تمدن هنوز محقق نشده است که این کار را بر ما سخت می کند.

وی با اشاره به توسعه و گسترش اربعین در سال های اخیر افزود: اربعین پس از سقوط صدام حسین با ۵۰۰ هزار زائر آغاز شد و امسال حدود ۲۰ میلیون نفر به زیارت سیدالشهدا در اربعین آمدند.

این پژوهشگر با تاکید بر اینکه ۴ گروه مدعی ایجاد تمدن نوین اسلامی هستند، گفت: گروه اول جریان وهابی است. دسته دیگر پیروان اسلام لیبرال هستند که فقط ظاهر اسلامی دارند. دسته دیگر مسلمانان غرب گرا هستند که شعارهای تمدن غرب را به نام تمدن اسلامی می دهند. اما جریان چهارمی که قدرت احیای تمدن نوین اسلامی را دارد، اسلام اصیل است که پرچمدار آن انقلاب اسلامی ایران است.

وی در پایان سخنان خود مهمترین دستاورد اربعین را ایجاد امید برای برپایی حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) دانست و افزود: در اربعین این جامعه آرمانی به صورت کوچک محقق می شود و این دستاورد تمدنی است. مهمترین اربعین

حجت الاسلام سید مهدی میرباقری استاد حوزه و دانشگاه از سخنرانان این همایش بود که با تاکید بر اینکه برای داشتن تمدن معنوی نیازمند رویا و بینش آرمانی هستیم، گفت: این بینش آرمانی. باید با خواسته های فکری بشریت هماهنگ باشد. برای حرکت بشریت به سوی این تمدن، به داده های ایمانی و انگیزشی در مقیاس همان رویا و عقلانیت بنیادی و فلسفی و عقلانیت راهبردی و عملی نیاز است.

وی با اشاره به وضعیت تمدن های مادی افزود: تمدن های مادی که می توانند چیزی را پیش ببرند معمولاً دارای چنین لایه های ایدئولوژیک و ساخت فلسفی به سمت مدینه فاضله و رویا هستند که البته برخی از آنها به دلیل شکست رویای خود را تغییر داده اند. مثل اتفاقی که در آمریکا افتاد.

میر باقری با تاکید بر اینکه آنچه در جهان اسلام می بینیم رویای عصر اضطرار است، افزود: اورژانس یک حقیقت فراتمدنی است. در واقع جهان دیگری است که مختصات خود را دارد و متعلق به آخرت است.

وی تمدن های مادی را بازاری حیله گر دانست که می خواهد مردم را از مسیر انبیا دور کند و در ادامه گفت: فرهنگی که می خواهد ملت بسازد باید سازوکاری برای مقابله با رقیب داشته باشد. بنابراین، در برابر آنچه پیش از امت اسلامی شکل گرفته، امامی نیاز است که فضای فرهنگ بت پرستی را تطهیر کند و احکام امت را اعتلا بخشد.

این استاد دانشگاه با اشاره به طراحی گردشگری جهانی گفت: متاسفانه گردشگری جهانی در خدمت فرهنگ مادی است. در برخی از دولت های ما شرایط به گونه ای شد که رفت و آمد به برخی از مناطق غربی برای شهروندان ما رایگان بود، اما برای مسافران درآمدزایی هم داشت. آنها برای اغوا، تحقیر و تحول فرهنگی هستند. آنچه ما در عرصه امت اسلامی نیاز داریم هجرت برای زیارت، خروج از عالم مادی است.

میر باقری افزود: در کشورهای اسلامی مانند ترکیه، لبنان، عراق و ایران تلاش می شود غربی هایی که تمدن مادی را قبول دارند و می خواهند به آن پوشش اسلامی بدهند، تقویت شود. در مقابل این گرایش، باید تمدن اسلامی خود را که اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی است، بسازیم.

وی با اشاره به اینکه رنسانس در غرب توانست پدیده ای مانند فرهنگ نقاشی خود را متحول کند، افزود: رویدادی مانند آیین اربعین ما نیز می تواند فرهنگ جدیدی در جهان ایجاد کند. بنابراین سعی می کنند آن را تحریم کنند و سپس علیه آن توطئه کنند. وحدت ایجاد شده را خنثی کند.

ابوالقاسم مقیمی حاجی معاون پژوهشی سمینارها و مسئول این نشست بین المللی دیگر سخنران این مراسم بود. وی با اشاره به اینکه در غرب سرنوشتی اجتناب ناپذیر برای تمدن می بینند، افزود: اگرچه در غرب کسانی هستند که مخالف این دیدگاه هستند. قرائت اول جنگ تمدن ها را ایجاد می کند و قرائت دوم رقابت تمدن ها را ایجاد می کند.

مقیمی در باور دوم، یکی از پایه‌های اصلی تمدن‌ساز تمدن‌سازی را جنبه‌های فرهنگی دانست و افزود: در نظریه‌ها و اربعین سه مولفه اصلی داریم که می‌توانیم به آنها بپردازیم. اول، اجزای شناختی از نظر هستی، انسان و وسایل معرفت، ثانیا; مؤلفه های هویت و مؤلفه های زیستی سوم. همه اینها شواهد روشن و مشخصی در مورد اربعین دارند.

مجید امامی، دبیر شورای عمومی فرهنگ کشور نیز به موضوع تغییرات ناخواسته فرهنگی در جامعه اشاره کرد و گفت: تغییرات ناخواسته فرهنگی از مولفه های برون زا یا ناکارآمدی مولفه های درون زا ناشی می شود. اگر نتوانیم از ناامنی فرهنگی یا تغییرات ناخواسته جلوگیری کنیم، اساساً همه چیز تمام شده است. در مورد پیامبران پیشین نیز همین اتفاق افتاد، اما سرنوشت امت دین خاتم این است که با کمک واقعه عاشورا، احتمال این تحریف منتفی شد.

وی با تاکید بر اینکه با نهاد زیارت، ائمه ما سعی کردند در مسیر تحولات فرهنگی پیشقدم شوند، افزود: بدین ترتیب شیعیان در مغناطیس جدید به سوی اهل بیت(ع) کشیده می شوند. با گردشگری الهی، رنسانس فرهنگی آغاز می شود که کوچکترین دستاورد آن پرهیز از تبلیغات بد و مخرب است.

در ادامه نشست بین المللی «عرابین و تمدن نوین اسلامی» عبدالرسول هاجری، رئیس دبیرخانه انجمن های علمی حوزه علمیه قم به ایراد سخنرانی پرداخت و در خصوص مسئولیت آحاد جامعه اسلامی برای ایجاد تمدن نوین اسلامی، ویژگی های انسان و مسئول در آن و نیاز به وجود امام، رهبری برای جامعه اسلامی برای تمدن نوین اسلامی صحبت کردند.

از دیگر سخنرانان این نشست بین المللی سیدحمید جزایری معاون آموزشی جامعه المصطفی بود. وی تمدن اسلامی را محل تلاقی عقلانیت، عدالت و معنویت در چارچوب نظام قدرت و حکومت دانست و افزود: تمدن اسلامی به معنای ظهور و تجلی ولایت عملی خداوند متعال در زمین است. نمونه بارز این تمدن، حکومت حضرت مهدی (عج) است. اما این بدان معنا نیست که ما نمادهای تمدن اسلامی در جهان قبل را نداریم. یکی از جلوه های این تمدن اسلامی، خود واقعه عاشورا است. عاشورا یکی از مظاهر تمدن اسلامی است که می گفتند جز زیبایی در آن ندیده است.

وی با اشاره به اینکه در تمدن های غیراسلامی زندگی امری دنیوی و مادی است، افزود: در تمدن اسلامی برخلاف تمدن های غیر اسلامی، آنچه اصالت و ارزش دارد مرگ شرافتمندانه و با عزت است.

جزایری اربعین را نماد تمدن اسلامی دانست و گفت: در زیارت اربعین با هجرت و حرکت شاهد جابجایی در باورها، عواطف و رفتارها هستیم. فداکاری، نوع دوستی و خرج کردن از نشانه های تمدن اسلامی است. بنابراین اربعین را می توان دین و مظهر تمدن اسلامی دانست. البته دشمن هم نمی ایستد.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید