ناتو: در صورت تشدید تنش بین کوزوو و صربستان مداخله خواهیم کرد


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، یکی از مقامات ارشد ناتو در کوزوو سه شنبه شب به وقت تهران گفت: این ائتلاف آماده است تا در صورت تنش مجدد در منطقه بالکان، تعداد نیروهای خود را افزایش دهد.

به گزارش تارنمای رادیو اروپای آزاد، لوکا پیپرنی، یکی از معاونین نمایندگان ناتو در پریشتینا، پایتخت کوزوو، به خبرنگاران گفت: ما هوشیار و آماده هستیم تا در صورت افزایش تنش، از نیروهای ذخیره نیز استفاده کنیم.

صربستان استان سابق خود کوزوو را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی شناسد و ۱۰ سال مذاکرات با میانجیگری اتحادیه اروپا با هدف عادی سازی روابط دیپلماتیک بین دو کشور تاکنون شکست خورده است.

پیپرنی وضعیت کنونی را آرام اما متشنج خواند و گفت خطر ناآرامی یا خشونت مجدد در شمال کوزوو را نمی توان نادیده گرفت. این مقام ارشد ناتو گفت: در صورت بدتر شدن وضعیت، ما آماده مداخله هستیم. ما قدرت کافی برای مقابله با این وضعیت را داریم و با این مقدار قدرت می‌توانیم جلوی هر نوع تشدید را بگیریم.»

از زمان جنگ ۱۹۹۸-۱۹۹۹، نزدیک به ۴۰۰۰ نیروی حافظ صلح به رهبری ناتو در کوزوو مستقر شده اند و هرگونه مداخله مسلحانه صربستان یا روسیه به معنای تشدید درگیری در اروپا خواهد بود. پس از شکست مذاکرات با میانجیگری اتحادیه اروپا، نیروهای حافظ صلح ناتو در کوزوو در جاده های اصلی شمال مستقر شده اند و می گویند که آماده حفاظت از آزادی حرکت در همه طرف هستند.

تنش ها بین صربستان و کوزوو ماه گذشته زمانی که دولت کوزوو به رهبری آلبین کورتی، نخست وزیر کوزوو اعلام کرد که اسناد و پلاک های هویتی صربستان دیگر در خاک کوزوو معتبر نخواهد بود، دوباره تشدید شد. صربستان در ۱۰ سال گذشته اقدامات مشابهی را برای شهروندان کوزوو که وارد صربستان می شوند، اجرا کرده است.

اخیرا در چند کشور اروپایی تظاهراتی علیه حضور ناتو در این قاره برگزار شد. ده ها هزار نفر از جمهوری چک اخیرا در اعتراض به دولت، اتحادیه اروپا، ناتو و مشکلات ناشی از بحران انرژی به خیابان ها آمدند.

در جریان این تظاهرات، حدود ۷۰ هزار نفر در پراگ، پایتخت جمهوری چک، علیه دولت تظاهرات کردند و مخالفت خود را با اتحادیه اروپا و ناتو اعلام کردند. این تظاهرات توسط گروه راست افراطی و سایر گروه های سیاسی از جمله حزب کمونیست سازماندهی شده بود و این مراسم توسط پلیس نظارت می شد (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/.
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید