ناتو چین را «چالش سیستماتیک» برای امنیت اروپا خواند


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) چین را «چالش سیستمی» برای امنیت اروپا، ادامه تنش ها با کشورهای آسیایی و مخالفان ایدئولوژی غربی نظام جهانی خوانده است.

ناتو در آخرین سند “مفهوم استراتژیک” خود که هر ده سال یک بار منتشر می شود، چین را به عنوان منبع “چالش های سیستمی” برای امنیت اروپا آتلانتیک معرفی می کند و از همکاری پکن و مسکو در تضعیف ارزش ها و منافع ناتو انتقاد می کند. کرد.

در این سند آمده است: جاه طلبی های اعلام شده و سیاست های قهری جمهوری خلق چین منافع، امنیت و ارزش های ما را به چالش می کشد. عملیات‌های مخرب ترکیبی سایبری جمهوری خلق چین و لفاظی‌های تقابلی و اطلاعات نادرست آن متحدان ما را هدف قرار داده و امنیت ائتلاف را تضعیف می‌کند.»

ناتو گفت: “جمهوری خلق چین از طیف گسترده ای از ابزارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی برای افزایش حضور جهانی و قدرت پروژه های خود استفاده می کند، در حالی که در مورد استراتژی، اهداف و تقویت نظامی خود مبهم باقی مانده است.”

در مقاله مفهومی استراتژیک ناتو درباره چین آمده است: «جمهوری خلق چین به دنبال کنترل بخش‌های کلیدی فناوری و صنعتی، زیرساخت‌های حیاتی، و مواد استراتژیک و زنجیره‌های تأمین است». این کشور از اهرم اقتصادی خود برای ایجاد اتحادهای استراتژیک و افزایش نفوذ خود استفاده می کند. چین در تلاش است تا نظم بین‌المللی قانون را از جمله در فضا، سایبری و حوزه‌های دریایی برهم بزند.»

در ادامه این سند آمده است: «تعمیق همکاری استراتژیک بین جمهوری خلق چین و فدراسیون روسیه و تلاش‌های تقویت‌کننده متقابل آن‌ها برای تضعیف نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون، مغایر با ارزش‌ها و منافع ماست». ما به عنوان متحدین، مسئولانه با یکدیگر همکاری خواهیم کرد تا چالش‌های سیستماتیک ایجاد شده توسط جمهوری خلق چین برای امنیت یورو-آتلانتیک و اطمینان از توانایی پایدار ناتو برای تضمین دفاع و امنیت متحدین را بررسی کنیم.»

ناتو با متهم کردن چین به سیاست های تفرقه افکنانه گفت: “ما وجدان مشترک خود را تقویت خواهیم کرد، انعطاف و آمادگی خود را افزایش خواهیم داد و در برابر تاکتیک های اجباری جمهوری خلق چین و تلاش ها برای ایجاد تفرقه در اتحاد محافظت خواهیم کرد.” ما از ارزش های مشترک خود دفاع خواهیم کرد. حاکمیت قانون، از جمله آزادی دریا».

ائتلاف، بزرگترین سازمان تسلیحات هسته‌ای جهان، گفت: «جمهوری خلق چین به سرعت در حال گسترش زرادخانه هسته‌ای خود و توسعه روزافزون سیستم‌های حمل و نقل پیچیده است، بدون اینکه شفافیت یا حسن نیت خود را افزایش دهد.» کاهش.”

ناتو افزود: «ما شراکت راهبردی خود را با اتحادیه اروپا تقویت خواهیم کرد، رایزنی‌های سیاسی را تشدید خواهیم کرد و همکاری‌ها را در مورد موضوعات مشترک افزایش خواهیم داد، مانند رسیدگی به چالش‌های سیستماتیک ایجاد شده توسط جمهوری خلق چین برای امنیت یورو آتلانتیک».

پیش از این، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین از اظهارات تحریک آمیز و انتشار اطلاعات نادرست علیه پکن توسط ناتو انتقاد کرد و گفت ائتلاف باید تلاش برای آغاز جنگ سرد جدید را متوقف کند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/ Î
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید