kermanyy

Monday, 25 October 2021

نحوه خواندن برچسب مواد غذایی

نحوه خواندن برچسب مواد غذایی


اطلاعات تغذیه ای روی برچسب مواد غذایی یک راه عالی برای انتخاب سالمتر هنگام خرید از فروشگاه مواد غذایی است. با این حال ، پانل اطلاعات مواد مغذی گاهی اوقات کمی طاقت فرسا و پیچیده است و همیشه آنطور که ما می خواهیم م effectivelyثر ارتباط برقرار نمی کند!

بنابراین ، ما یک راهنما برای خواندن برچسب های مواد غذایی ، رمزگشایی اطلاعات و درک همه چیزهایی که باید بدانید برای درک اینکه چه چیزی خریداری می کنید و چه چیزی در بدن خود نگهداری می کنید ، تنظیم کرده ایم.

راهنمای گام به گام

پانل های تغذیه معمولاً اطلاعاتی در مورد انرژی ، کمیت و مقادیر ارائه شده یا مقادیر روزانه درشت مغذی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی را نشان می دهند.

وقتی محصول روبرو را می بینید:

تاریخ

بهتر است از قبل تازه بودن یا استفاده از آن را از قبل بررسی کنید. هیچ چیز بدتر از رفتن به خانه و نخوردن یا پختن غذای مورد نظر شما نیست زیرا مواد مهم منقضی شده است! ارزش خطرات بالقوه سلامتی را ندارد.

ترتیب مواد

محتوای مواد تشکیل دهنده یک محصول غذایی به ترتیب نزولی (بر حسب وزن) ظاهر می شود. هنگام تهیه غذا ، اولین ماده ذکر شده بیشترین مقدار و آخرین ماده ذکر شده کمترین مقدار را ارائه می دهد. به عنوان مثال ، اگر شکر به عنوان یکی از اولین ترکیبات ذکر شده باشد ، به این معنی است که این محصول حاوی مقدار بیشتری قند نسبت به سایر مواد ذکر شده است.

اندازه سرو

این امر اغلب توسط تجارت غذایی که محصول را فرموله می کند تعیین می شود و گاهی اوقات می تواند متفاوت باشد. از این اطلاعات می توان برای تخمین میزان مصرف مواد مغذی خاص استفاده کرد. به عنوان مثال ، اگر از رژیم غذایی کم سدیم پیروی می کنید ، از ستون “برای هر سرو” استفاده کنید تا میزان سدیم موجود در آن رژیم را دریابید.

برای 100 گرم

ارقام زیر این ستون برابر با درصد است. بنابراین اگر محصول حاوی 20 گرم قند در 100 گرم باشد ، محصول 20٪ شکر است.

قند

هدف ما این است که محصولی داشته باشیم که در هر 100 گرم 10-15 گرم یا کمتر قند داشته باشد. محصولات خریداری شده با شکر را که به عنوان یکی از اولین مواد اولیه ذکر شده است ، محدود کنید. نامهای متداول دیگر قند عبارتند از گلوکز ، شربت ، شکر نیشکر ، شربت ذرت و موارد دیگر.

چاق

محتوای چربی اشباع / ترانس را بررسی کنید. ما می خواهیم کمتر از 3-5 گرم در 100 گرم را هدف قرار دهیم. مراقب محصولات “کم چرب” باشید زیرا اغلب به قند زیاد یا شیرین کننده های مصنوعی یا مواد نگهدارنده پنهان اشاره دارد.

سدیم / نمک

دولت استرالیا و نیوزلند توصیه می کنند که بزرگسالان 2000 میلی گرم سدیم در روز مصرف کنند. این مقدار معادل 5 گرم یا 1 قاشق چایخوری است. نمک در بسیاری از محصولات غذایی بسته بندی شده مانند نان ، غلات ، بسته های میان وعده ، چیپس و آجیل بو داده یافت می شود. به عنوان یک راهنمای کلی برای محصولات بسته بندی شده ، ما 100 گرم یا کمتر از 250mg-300mg را هدف قرار می دهیم. سدیم نباید بیش از 400 میلی گرم در 100 گرم باشد زیرا مقدار زیادی در نظر گرفته می شود.

تشخیص ترکیبات سخت است

آیا قبلاً در مورد مواد شنیده اید و می توانید آنها را تلفظ کنید؟ اگر نمی توانید ، احتمالاً فقط کلمه دیگری برای قند یا نوعی نگهدارنده ، شیرین کننده ، ویسکوزیته یا امولسیفایر است. شیرین کننده های مصنوعی (آسپارتام) و الکل های قندی را بررسی کنید. ما می خواهیم همه مواد طبیعی را هدف قرار دهیم!

به یاد داشته باشید ، گاهی اوقات قطعاً صحیح نیست که به دستورالعملهای بالا گوش ندهید و بسته به احساسی که دارید از غذا استفاده نکنید – این کار را با دقت انجام دهید و از هر لقمه لذت ببرید. همیشه متعادل!

منابع:

گویال آر ، دشرموخ ن. خواندن برچسب غذا: قبل از غذا بخوانید. J آموزش ارتقاء سلامتبه 2018؛ 7:56. منتشر شده در 3 آوریل 2018.

Foodstandards.gov.au. 2021 صفحه اصلیبه [online] در اینجا موجود است: [Accessed 16 September 2021]به

Foodstandards.gov.au. 2021 تابلوهای اطلاعات تغذیهبه [online] در اینجا موجود است: [Accessed 16 September 2021]به

Share your comment :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *