نکات رفتاری برای کودکان مبتلا به سرطان


مریم محمدعلی، رئیس گروه روانشناسی موسسه محک در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، گفت: این موارد را نباید در تمام تعاملات با والدین و اطرافیان کودک رعایت کرد تا آثار منفی داشته باشد. رفتار آنها بر کودکان تأثیر نمی گذارد.

وی درباره رفتارهایی که نباید در مواجهه با کودک سرطانی رخ دهد، بیان کرد: زمانی که با بیماری کودک مواجه شدید، نباید زیاد به آن توجه کرد. محبت شدید باعث می شود که فکر کند در موقعیت غیرعادی قرار گرفته است و این موضوع باعث ایجاد حس حسادت، ترحم و همدردی های غیرعادی در خواهر و برادرش می شود. بنابراین توصیه می شود که همه اعضای خانواده در طول روند درمان رفتار بسیار عادی داشته باشند.

رئیس گروه روانشناسی موسسه ماهک با بیان اینکه انجام آزمایشات متعدد، بستری شدن در بیمارستان، دریافت داروهای شیمی درمانی و … کودک را فردی حساس، تندخو و آسیب پذیر می سازد، افزود: مهربانی و همدلی همراه با شفاف سازی. از وضعیت توصیه می کند همچنین توضیحات کاملی در مورد روند درمان ارائه می دهد.

محمدعلی گفت: یکی از مهم ترین دغدغه های کودکان سرطانی عدم پذیرش در جمع دوستان و همکلاسی هاست. اطلاع رسانی به دوستان نزدیک از وضعیت شما به آنها کمک می کند تا مانند قبل در این گروه ها حضور داشته باشند. این به روند بهبودی شما کمک زیادی می کند.
وی ادامه داد: مراجعه مکرر به بیمارستان و دریافت دارو باعث می شود کودک شبیه دیگر کودکان هم سن و سال خود نباشد. به خصوص اگر به دلیل طولانی شدن دوره درمان مجبور باشد برای مدت طولانی از مدرسه غیبت کند. این امر بر اعتماد به نفس کودک تأثیر می گذارد و برای تسهیل روند درمان و حفظ اعتماد به نفس بیمار، بهتر است در این مسیر از روانشناسان کمک بگیرید.

رئیس واحد روانشناسی مهک با بیان اینکه اگر درمان بیماری با تغییرات ظاهری همراه باشد، مهم ترین چالش کودک بستری مجدد در جمع دوستان است، تاکید کرد: در این صورت بهتر است او را در گروه قرار دهید. مرکب از بیماران

محمدعلی افزود: در این دیدارها افرادی مثل خودش را می بیند، با آنها ارتباط برقرار می کند و از تجربیات آنها استفاده می کند. از این حیث، ماهک همواره سعی کرده است با استفاده از امکانات مختلف به این هدف توجه کند.

وی یادآور شد: روانشناسان محک با بررسی دانش علوم رفتاری همواره به دنبال این هستند که بهترین و به روزترین روش های مقابله با کودکان سرطانی را در دستور کار قرار دهند تا فرزندان محک در حین درمان و همچنین پس از قطع درمان، با ضایعات کمتر از نظر ذهنی چالش برانگیز و قوی تر از قبل هستند، برای یک زندگی متعادل آماده می شوند.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید