نیاز به بازیابی و حفظ دریاچه نئور/شاخه های ویژه برای رسیدگی به موارد حفاظت از محیط زیست وجود دارد


به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، جلال آفاقی امروز در بازدید از منطقه حفاظت شده نئور و بررسی وضعیت موجود و مشکلات این جاذبه اظهار داشت: در احیای تالاب نئور از هیچ تلاش و کمکی دریغ نخواهیم کرد.

وی از اختصاص شعب تخصصی ویژه در دستگاه قضایی در سراسر استان برای رسیدگی به پرونده های حفاظت محیط زیست خبر داد.

معاون عدالت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان با اعلام آمادگی برای حمایت از ماموریت های قانونی محیط بانان، از تلاش دستگاه قضایی برای پیگیری مشکلات دریاچه نئور برای احیای آن خبر داد.

آفاقی ادامه داد: محیط زیست یکی از ارکان اصلی زندگی بشر است و به هیچ وجه نباید در معرض تخریب، تصرف و آلودگی قرار گیرد.

حسن قاسم پور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به اینکه دریاچه نئور یکی از چهار منطقه حفاظت شده استان محسوب می شود، افزود: متاسفانه در سال های اخیر به دلیل تخریب اکوسیستم دریاچه، ماهی قزل آلا این دریاچه ناپدید شده است

وی در تشریح علل احتمالی این امر به پیدایش ماهیان مهاجم غیربومی، آلودگی آب توسط فضولات حیوانی و رسوبات در هنگام بارندگی به دلیل نبود پوشش گیاهی لازم اشاره کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اعلام اعتبار مالی لازم برای نگهداری، بهسازی و احیای دریاچه در یک سال، از پرداخت اعتباری بسیار ناچیز در زمان نامناسب و دیرهنگام این مجموعه انتقاد کرد. تلاش مسئولان ارشد استان و توجه ملی برای حفظ و احیای دریاچه نور نیاز است.

قاسم پور استفاده از روش های قهری برای از بین بردن ماهیان مهاجم موجود را مغایر با اصول علمی حفاظت از دریاچه و حفظ نئور اعلام کرد و از نقشه راه و برنامه ریزی و مطالعات انجام شده خبر داد.

وی بیان کرد: علاوه بر کمبود نیروی انسانی و خلأ قانونی از نظر الزامات ورود مردم و گردشگران به مناطق حفاظت شده، نبود تجهیزات مکانیزه و به روز، روند کنترل بیولوژیکی دریاچه نئور را به تاخیر انداخته است. و معمولا با امکانات سنتی انجام می شود.

انتهای پیام/۳۷۲۷/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید