هزار بلوچ اهل سنت مدافع حرم شدند + فیلم و عکس


خبرگزاری فارس – گروه حماسه و مقاومت: این سرزمین پهناوری است که صخره های سخت و دریاهای آبی در دل خود دارد. استانی در جنوب شرقی ایران با قبایل گرم و مرزنشین شیعه و سنی. قبیله ای با سابقه هزاران ساله در سرزمین «خورشید». مردم صبور و مهربان که چشم به عزت بهشت ​​دارند تا دل تشنه کویر را سیراب کنند و قناعت رسم زندگی در این زمین است. دیاری قدمتی به اندازه تاریخ «سیستان و بلوچستان» دارد.

در سال‌های قبل از انقلاب به‌ویژه سال‌های ۵۶ و ۵۷ موج خشم و نفرت مردم سیستان و بلوچستان از جنایات پهلوی هر لحظه بیشتر می‌شد و با درج آگهی‌ها و اعتصاب‌ها در محیط‌های کار و شرکت در راهپیمایی‌های بزرگ ابراز می‌کردند. مخالفت با خفه شدن حاکم کشور فریاد می زد.

در «زاهدان» به‌ویژه مسجد جامع این شهر، در سال‌های منتهی به انقلاب اسلامی، مهم‌ترین مرکز تجمع مردم و محل شکل‌گیری هسته مبارزه با نظام و بسیاری از علما بود. به‌ویژه آیت‌الله سید علی خامنه‌ای که به این دیار تبعید شدند، نقش برجسته‌ای در سازماندهی قیام داشتند.

سیستان و بلوچستان روزهای پرتلاطمی را به خود دید، اما نه دوری از جاده و نه دوری مردم از خط مقدم مانع حضور رزمندگان در مرزهای جنوب غربی این سرزمین نشد. ۲۵ نفر از اولین نیروهای خودجوش مردمی در ۲۱ خرداد ۱۳۶۰ به فرماندهی شهید مصطفی چمران عازم جبهه های نبرد شدند. بعدها با تشکیل تیپ ۴۱ ثارالله به فرماندهی حاج قاسم سلیمانی متشکل از نیروهای داوطلب استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان، اعزام و حضور رزمندگان بلوچ در دفاع مقدس را تسریع بخشید.

مردم خونگرم سیستان و بلوچستان در سالهای پس از جنگ همچنان با حاج قاسم سلیمانی رابطه خود را حفظ کردند و دوش به دوش این شهید بزرگوار در راه مبارزه با شرارت جنگیدند.

روزها تا شروع جنگ در سوریه و حضور گروه های تکفیری گذشت، رزمندگان سابق بلوچ و جوانان امروز بارها از حاج قاسم خواستند برای مقابله با جریان تکفیری به جبهه مقاومت بپیوندد.

عملیات تروریستی داعش و گروه‌های تکفیری به مکان‌های خاصی محدود نمی‌شد، مانند انفجار بمبی بود که می‌توانست دنیا را زیر و رو کند. همین بهانه کافی بود که این جنگ هیچ شیعه و سنی برای آن نداشت و مردم غیور بلوچ عزم خود را جزم کردند تا حتی در دل روزهای سخت و تنگدستی، شعله های این آتش را خاموش کنند.

این رزمندگان قدیمی هر ساله در مراسم افطاری با حضور حاج قاسم شرکت می کردند تا دیداری جدید داشته باشند و از احوال یاران خود مطلع شوند. اما مراسم افطار سال ۱۳۹۳ در محل لانه جاسوسی و حضور جمعی از سربازان لشکر ۴۱ حال و هوای دیگری داشت. عدم حضور حاج قاسم به عنوان مجری مراسم افطار هر ساله و حضور وی در عملیات علیه تروریست های تکفیری حکایت از شرایط بحرانی منطقه بود.

درخواست بلوچ فرماندهان سابق در مراسم افطار چندین بار تکرار می شود تا اینکه دستور ثبت نام و ساماندهی اولیه در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان صادر شود.

گروهی از مبارزان قدیمی عازم جنوب شرق کشور می شوند و پس از یک هفته با لیستی بیش از ۱۶۰۰ نامزد به تهران بازمی گردند. تصمیم گرفته شده است که تعداد محدودی از حدود ۳۰۰ سرباز آماده گذراندن دوره آموزشی باشند و در دسامبر ۲۰۱۴ به سوریه اعزام شوند.

زمان انتخاب نام برای این گروه اعزامی فرا رسیده است. «نبویون» از میان اسامی مختلف برای این تیپ انتخاب شده است. در سال های اخیر همه با نام تیپ ها و ارتش های مختلف جهان اسلام از جمله زینبیون، فاطمیون و حیدریون آشنا شده اند و کمتر نام تیپ نبویون شنیده می شود.

رزمندگان سنی بلوچ دوش به دوش برادران شیعه خود در مسیر تقویت جبهه مقاومت خستگی ناپذیر در سوریه و حشد الشعبی. چه رسالتی بالاتر از اتحاد و برادری می تواند دشمن را شکست دهد؟

زمانی که یگان خود را در میدان نبرد نشان داد

پاییز سال ۱۳۹۴ زمانی بود که تیپ نبویون عازم حلب شد و همچنین در عملیات دیگری که در سال ۱۳۹۶ در منطقه تدمر انجام شد شرکت کرد.

حضور تیپ نبویون در عملیات‌های محرم و نصر ۱ صحنه رشادت‌ها و فداکاری‌های رزمندگان سنی و شیعه بلوچ در سوریه را رقم زد. زیرا به زودی آوازه رشادت های این رزمندگان در جبهه مقاومت پیچید و مورد تحسین همگان قرار گرفت.

دور دوم اعزام رزمندگان در سال ۱۳۹۵ و عملیات در منطقه پالمیرا سوریه انجام شد که باز هم موفقیت های پی درپی را برای جبهه مقاومت به ارمغان آورد.

و امروز اسامی شهدای والامقام اهل سنت و شیعه شهید سلمان، شهید عمر ملازهی، شهید مراد عبداللهی، شهید عبدالحمید سالاری، شهید اصغر بامری، شهید پرویز بامری پور، شهید محسن سجادی و شهید نظرمحمد بامری در میان رزمندگان می درخشد. از تیپ نبویون بدون توجه به مذهب و دسته بندی های سنتی در سوریه ظهور کردند و از موجودیت اسلام دفاع کردند.

اعزام مدافعان بلوچ حرم را ببینید

باید گفت که ایجاد تیپ نبویون، گروهی داوطلبانه از اهل سنت و شیعه و از بطن مردم، از برکات همدلی بود که نتیجه آن فقط پیروزی بود. در کنار همه این پیروزی ها و موفقیت ها، کافی است شیعه و سنی دوشادوش هم با داعش و تکفیری ها بجنگند و تصویر زیبایی از وحدت ترسیم کنند.

این روایت از همه شور و حماسه مردم غیور بلوچ سیستان و بلوچستان در مستندی به نام «نبویون» به کارگردانی احسان شادمانی و محصول انجمن ایثارگران سپاس ساعت ۱۷:۳۰ برای پخش از شبکه سه سیما می باشد.

عکس هایی از بلوچ های دلاور در نقش مدافعان حرم حضرت زینب را در زیر مشاهده می کنید:

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید