همه مدارس تهران معلم دارند/پروژه پیشنهادی «اتوبوس های آموزشی» در پایتخت


امیر علیجانی معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در خصوص آخرین وضعیت ثبت نام دانش آموزان تهرانی در مدارس گفت: حدود ۶۰۰۰ مدرسه در تهران داریم و تاکنون ۱.۱ میلیون دانشجو در همه آنها وجود دارد، دوره ها ثبت نام شده است و امسال رشد ۱۰ درصدی در جمعیت دانش آموزی داشتیم.

وی درباره تحصیل دانش آموزان افغانستانی گفت: در سال تحصیلی گذشته تقریبا ۴۵ هزار دانش آموز خارجی داشتیم که امسال با توجه به مهاجرت از افغانستان پیش بینی می شود ۲۰ هزار دانش آموز به این جمعیت اضافه شود.

* برگه پشتیبانی آموزشی، شرایط تحصیل برای دانشجویان خارجی

علیجانی افزود: دانشجویان خارجی بر اساس قوانین و دستورالعمل های موجود ثبت نام می کنند و تنها مشکلی که دارند فرم حمایت تحصیلی است. یعنی در سال های اخیر گذرنامه، کارت سفر و کارت سفر داشتند و قرار شد اداره کل اتباع پیگیری کنند تا کارت پشتیبانی آموزشی داشته باشند.

وی درباره هدایت تحصیلی پایه نهم گفت: برگه راهنمایی تحصیلی برای همه صادر شد. البته ممکن است عده ای باقی بمانند، مثل کسانی که باید در شهریور دوباره امتحان بدهند یا کسانی که در سفر هستند و شاید چند درصد مانده باشند.

* پایگاه های سنجش درجه یک تا ۴ شهریور ماه فعال است

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران درباره انتخاب دانش آموزان پایه دهم افزود: سیاست آموزش و پرورش هدایت دانش آموزان به سمت رشته های فنی و مهارتی است و بر اساس توسعه ششم این مشارکت باید به ۵۰ درصد افزایش یابد. در می یابیم که میانگین کشوری ۳۶ درصد و تهران ۳۱ درصد است. البته در برخی زمینه ها موفقیت بیشتری حاصل شد و این عدد به ۴۲ درصد رسید. یکی دیگر از سیاست ها جهت دهی دانش آموزان به ریاضیات بوده است که امسال با استقبال خوبی مواجه شد.

وی در خصوص سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی دانش آموزان جدیدالورود در بدو ورود به دبستان اظهار کرد: در پایه اول ابتدایی ممکن است تعدادی از دانش آموزان جدیدالورود به دلیل سنجش سلامت در مدرسه ثبت نام نکنند و ایستگاه های متعددی نیز توسط وی اضافه شده است. اداره استثنایی که تا ۲۵ سپتامبر فعال خواهد بود. هستند و به اندازه گیری ادامه می دهند.

* پیشنهاد پروژه “اتوبوس های آموزشی”

علیجانی درباره عدم تحصیل برخی از دانش آموزان گفت: در دو سال کرونا که آموزش مجازی داشتیم یکی از شاخص های ما که افت تحصیلی بود به جای افزایش، کاهش پیدا کرد. یعنی اکثر فارغ التحصیلان مدرسه و شاگردان شاغل به صورت مجازی درس می خواندند و کار می کردند.

وی افزود: بر این اساس امسال در شورای آموزش و پرورش مقرر شد یکی از راه های جذب فارغ التحصیلان این تلفیق آموزش و ادامه تحصیل در محیط مجازی باشد تا از محیط مدرسه دور نباشند و درس بخوانند. تا حد امکان. همچنین پیشنهاد شده است که «اتوبوس های آموزشی» در چهارراه های مختلف مستقر شوند و امیدواریم بتوانیم آن طرح را نیز اجرایی کنیم.

معاون دبیرستان از اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران افزود: در این طرح اتوبوس ها در ساعات روز در چهارراه ها توقف می کنند و به کودکان کار آموزش می دهند. البته دانش آموزان باید در مدرسه ثبت نام کنند و گاهی در این اتوبوس ها مشکلاتی را حل کنند که البته این فقط یک پیشنهاد است و هنوز نهایی نشده است.

* همه مدارس تهران معلم دارند

علیجانی درباره برنامه‌های اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران برای بازگشایی مدارس گفت: امسال پس از دو سال وقفه در آموزش و پرورش به دلیل کرونا، با دستور رئیس‌جمهور و موافقت ستاد کرونا، آموزش و پرورش باید حضوری باشد که این امر باعث ایجاد شور و نشاط در جامعه شد. هم دانش آموزان، والدین و هم جامعه فرهنگی خوشحال هستند.

وی با بیان اینکه تمهیدات لازم برای بازگشایی مدارس اندیشیده شده بود و خوشبختانه مقدمات نیروی انسانی، تجهیز و نوسازی مدارس فراهم شده بود، گفت: تلاش می کنیم روز اول متفاوتی را در ستاد پروژه مهر و دولت سیزدهم و روز بازگشایی مدارس روز خاطره انگیزی داشته باشد. در خصوص بازگشایی و زمان برگزاری مراسم آغاز به کار، با هر تصمیمی که از سوی ستاد گرفته شود، بر این اساس برنامه ریزی خواهیم کرد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اینکه همه مدارس شهر تهران معلم دارند و مشکلی از این بابت نداریم، افزود: از ۲۳ فروردین ماه آموزش حضوری آغاز شد و در آن زمان دانش آموزان. خوشحال بودند و خیلی ها فکر می کردند که دانش آموزان راضی نمی شوند اما دانش آموزان از این تصمیم راضی بودند و برای اولین ماه مهرماه هم همین طور است و امیدواریم سال تحصیلی آینده سال تحصیلی خوبی باشد.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید