همه مهمان صاحب عزا هستیم/ عزاداری پاکستانی ها در حرم امام رضا (ع)


به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، فرقی نمی کند اهل کجا باشید و به چه زبانی صحبت می کنید، این روزها که وارد حرم امام هشتم (ع) می شوید، زمزمه غم انگیز فرشتگان همراه با زمزمه زائران و عزیزان این خاندان، همه به یاد یک معنی می افتند، سلام بر تو یا حسین مظلوم.

این شبانه روز حرم مطهر رضوی مامان و مأمن خیل عظیم عاشقان حسینی است که با عشق و علاقه حسینی در این مکان مقدس غوغایی از نور به پا کردند. کافی است به زمزمه های عاشقانه گوشه و کنار این سالن توجه کنید تا به این افراد بپیوندید. از ترک‌ها، لرها، فارس‌ها و بلوچ‌های فراتر از مرزهای جغرافیایی، همه این مردم برای عرض ادب و تسلیت آمدند.

اینجا ادب هست، عزاداران برای تسلیت امام رئوف با احترام صف کشیده اند، یک شب عزاداران از گوشه و کنار شهر برای تسلیت می آیند، یک شب دیگر از آن سوی مرزها.

در شب هفتم محرم، نوبت شیعیان و عاشقان امام حسین (ع) از پاکستان است که برای ابراز این عشق و گریه در حضور امام رضا (ع) به ایران بیایند. با زبان خودشان در عزاداری امام حسین (ع) شرکت کردند، زمزمه های حزن انگیز عزا از زبانشان جاری می شود، یک روحانی با همان لهجه پاکستانی از رشادت های اباعبدالله (ع) برای همشهریانش قصه می گوید. عزاداران سبک و آداب شهر خود را دنبال می کنند. به سینه می زنند و دعوا می کنند. اکنون بارگاه مطهر حرم رضوی مملو از اندوهی است که دل زائران پاکستانی از امام رضا (ع) آکنده شده است.

من مشهدی هستم و فارسی صحبت می کنم و در عزاداری شرکت می کنم که همگی به زبان و لهجه پاکستانی بیان می شود. نمی دانم در عبارات روحی غم انگیزی که دلشان را می سوزاند و اشک را در می آورد، چه سخنی به داغ دیدگان گفته می شود، اما می دانم که از امام حسین (ع) روایت شده است، می دانم چگونه داستان امام را بازگو کنم. حسین (ع) به شان می خواند چون لهجه آنها را نمی فهمم غم در دلم فوران می کند و با آنها گریه می کنم.

درد امام حسین (ع) فراتر از لهجه ها و زبان های مختلف است، فقط با دانستن این که شخصی بدون اینکه زبانش را بفهمد، داستان حماسی خود را نقل می کند، می توان از این سوگواره پشیمان شد. عزاداران پاکستانی در کنار امام رضا (علیه السلام) دل صدها عزادار را به لرزه درآوردند و من بار دیگر در این اندوه بزرگ اشک ریختم و به این عزاداران پیوستم. چون از غم درونشان آگاه شدم و همین برایم کافی بود تا بفهمم داستان کامل حماسه کربلا همچنان زنده است و تا ابد آن داستان به هر زبانی که برای نسل‌های آینده باشد عزاداران خود را خواهد داشت.

به هر زبانی که تعریف شده باشد، لهجه های دیگر هم آثارشان را می گیرند، اینجا لهجه و گویش معنا ندارد، فقط باید دلها برای عزاداری امام حسین (ع) بسوزد و فرقی نمی کند که پای امام نشسته باشید. یک ایرانی تا دیروز شب و امشب همان ستایش به زبان پاکستانی باش.

شیعیان به هر زبانی که بشنوند برای امام حسین علیه السلام گریه خواهند کرد، زیرا فلسفه کربلا از ۱۴۰۰ سال پیش تا روزی که حیات بر روی زمین باقی می ماند، زنده است و هر سال و هر روز هر جا که عزاداری آن حضرت بر سر زبان ها بیفتد، دست به دست می شود. دل های شیعیان در سراسر جهان می سوزد و اشک بر صورتشان جاری می شود.

هیئت عزاداری پاکستانی امام حسین علیه السلام امشب بار دیگر در حضور امام رضا علیه السلام با مرثیه خوانی و سخنوری و سینه زدن و با زبان خود که مملو از عزاداری است این مراسم را به جای آورد. درد امام حسین (ع) امام رئوف را با عرض ادب و احترام تسلیت عرض می نماییم.

در گوشه ای از این مراسم سعادتی مسئول برگزاری مراسم هیئت های مذهبی در حسینیه حرم در رابطه با این مراسم گفت: کاروان هایی از پاکستان و هند نیز از جمله عزیزانی هستند که برای زیارت به مشهد مقدس آمده اند و متاسفیم. در این ایام و به لطف امام رضا (ع) توانستیم برنامه هایی را برای این دوستان تدارک ببینیم و همچنین با برپایی مراسمی با فرهنگ و آداب و رسوم این عزیزان، دیگر زائران این بارگاه ملکوتی فضایی را تجربه خواهند کرد. عزاداری و شریک شور حسینی این زائران.

وی افزود: در این دهه سعی داریم برنامه هایی برای همه سلیقه ها و زائران داشته باشیم که به برکت حضور این مهمانان کلام مطهر حسینی در جای جای حرم مطهر شنیده می شود که شاید به زبان مشترک نباشد اما آنها به گوش باز هستند.” این است.

در اینجا فرشتگان به استقبال زائران می‌روند و فرشی از نور و معرفت پهن می‌کنند تا در حین حضور در فضایی سرشار از ظرافت و معنویت گریه کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید