kermanyy

Sunday, 24 October 2021

هند در حال امضای توافق نامه چین و بوتان برای مذاکرات مرزی است

هند در حال امضای توافق نامه چین و بوتان برای مذاکرات مرزی است


بوتان روز پنجشنبه اعلام کرد که “نقشه راه سه مرحله ای” برای تسریع مذاکرات با چین برای حل اختلافات در حال انتظار مرزی بین دو کشور را تأیید کرده است.

امضای این پیمان چهار سال پس از آن صورت گرفت که ارتش هند و چین در درگیری 73 روزه در چهارراه دوکلام پس از تلاش چین برای گسترش جاده در این منطقه ، قفل شدند.

وی گفت: “ما امروز به امضای یادداشت تفاهم بین بوتان و چین اشاره کردیم. شما می دانید که بوتان و چین از سال 1984 مذاکرات مرزی را انجام داده اند. به طور مشابه ، هند مذاکرات مرزی با چین را انجام داده است.” آریندام باغچی ، سخنگوی این سازمان گفت.

من به سوالی در مورد معامله پاسخ می دادم.

بوتان در بیانیه ای اعلام کرد که لیونپو تاندی دورجی وزیر امور خارجه و وو جیانگائو معاون وزیر امور خارجه چین یادداشت تفاهمی را در مورد “مراحل نقشه راه سه جانبه” برای تسریع مذاکرات در مرز بوتان و چین امضا کردند.

وزارت خارجه بوتان گفت: “تفاهم نامه نقشه راه سه مرحله ای انگیزه جدیدی برای مذاکرات مرزی ایجاد خواهد کرد.”

امید است که اجرای این نقشه راه با روحیه حسن نیت ، درک و تفاهم ، مذاکرات مرزی را به نتیجه موفقیت آمیزی برساند که برای هر دو طرف قابل قبول باشد. “

رویارویی هند و چین در فلات دوکلام در سال 2017 حتی ترس از جنگ بین دو همسایه با سلاح هسته ای را برانگیخت. بوتان گفت که منطقه متعلق به اوست و هند از ادعای بوتان حمایت کرد.

هند با احداث جاده در محل اتصال Doklam به شدت مخالف بود زیرا این امر بر منافع عمومی امنیت آن تأثیر می گذارد.

درگیری هند و چین پس از چندین دور مذاکره حل شد.

بوتان بیش از 400 کیلومتر مرز مشترک با چین دارد و دو کشور بیش از 24 دور مذاکرات مرزی را برای حل این اختلاف انجام داده اند.

“در دهمین نشست گروه کارشناسی در کونمینگ در آوریل سال جاری ، دو طرف در مورد نقشه راه سه مرحله ای توافق کردند که بر اساس اصول راهنمای 1988 باشد و به تسریع مذاکرات مرزی در دوره کونمینگ کمک می کند.” بیانیه گفت

باغچی به هیچ س questionsالی در مورد اینکه آیا دولت بوتان هند را در مورد یادداشت مورد علاقه با چین مطلع می کند یا خیر ، پاسخ نداد.

امضای این پیمان در حالی صورت گرفت که درگیری بین سربازان هندی و چینی در نقاط مختلف اصطکاک در شرق لاداخ ادامه داشت.

Share your comment :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *