وزیر امور خارجه امارات در گفتگو با امیر عبداللهیان: اجازه اقدامات تخریبی از خاک خود علیه همسایگان خود را نخواهیم داد.


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه شنبه (۷ خرداد) در گفتگو با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی. پرداخت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایرلند با اشاره به اولویت های همسایگان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، بر افزایش دیدارها و رایزنی های دوجانبه بین مقامات دو کشور تاکید کرد و مبنایی برای توسعه و گسترش روابط دو کشور.

لازم به ذکر است امیر عبداللهیان اواخر اردیبهشت ماه سال جاری و در پی درگذشت رئیس جمهور فقید امارات متحده عربی به این کشور سفر کرد و ضمن دیدار با همتای اماراتی خود، با رئیس جمهور جدید کشور نیز دیدار و گفتگو کرد. این کشور.

احسین امیرعبداللهیان پس از این سفر در توئیتی نوشت: صفحه جدیدی در رابطه با روابط جمهوری اسلامی ایران و امارات باز شد. ما به گرمی با همسایه هایمان دست می دهیم. گرمی روابط همسایگان، دشمنان منطقه را ناامید می کند.

این اولین سفر امیر عبداللهیان پس از تصدی مسئولیت بود.

* سیاست همسایگی دولت سیزدهم

امیرعبداللهیان افزود: جمهوری اسلامی ایران خواهان حفظ امنیت و پیشرفت همسایگان و منطقه است و دخالت و حضور بیگانگان را برای امنیت منطقه مضر می داند.

امیرعبداللهیان حضور رژیم اشغالگر قدس در منطقه را عامل بی ثباتی و ناامنی و عامل رعب و وحشت و خرابکاری در سراسر منطقه خواند.

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات نیز از رایزنی های منظم مقامات ایران و امارات با اشاره به منافع دو کشور در توسعه روابط دو کشور استقبال کرد.

وزیر امور خارجه امارات همچنین تاکید کرد که امارات اجازه اقدامات تخریبی از خاک خود علیه کشورهای همسایه امارات را نخواهد داد و همیشه امنیت همسایگان خود را در نظر خواهد گرفت.

وزرای خارجه دو کشور بر لزوم برقراری تماس ها و رایزنی های مستمر میان دو کشور تاکید کردند و همچنین آخرین وضعیت مذاکرات برای رفع تحریم ها را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

امیر عبداللهیان همچنین از همکار اماراتی خود برای سفر به تهران دعوت کرد.

به گزارش فارس، امیر عبداللهیان روز شنبه همچنین با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلفنی گفت وگو کرد. وی در روزهای اخیر با وزرای خارجه عراق و عمان نیز تلفنی رایزنی کرده است. وزیر امور خارجه در گفت و گوی تلفنی با همتای عمانی خود با اشاره به سفر بایدن به منطقه، گفت وگو و همکاری های منطقه ای را مهم دانست و گفت: مردم منطقه باید درباره آینده منطقه تصمیم بگیرند.

وزرای خارجه ایران و امارات پیش از این بارها تلفنی گفتگو کرده اند. امیرعبداللهیان در گفت و گوی تلفنی با همتای اماراتی خود، حضور رژیم صهیونیستی در منطقه را تهدیدی برای همه کشورها و منطقه دانست و با اشاره به بحران یمن گفت: ادامه جنگ و گسترش درگیری ها باعث نمی شود. به نفع هر دو طرف یا منطقه است.” . وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نهم آذرماه سال گذشته در گفت و گوی تلفنی با همتای اماراتی خود از وی برای سفر به تهران دعوت و بر لزوم ادامه رایزنی بین دو کشور تاکید کرد.

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید