پاسخ به شبهات داوطلبان کنکور در مورد انتخاب رشته


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ داوطلب در ۵ گروه آزمایشی مختلف کنکور سراسری ۱۴۰۱ از ۱۷ تا ۲۰ تیرماه شرکت کردند.

نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ بر روی سایت سازمان سنجش آموزشی کشور منتشر شده است و داوطلبان می توانند با وارد کردن شناسنامه یا اطلاعات داوطلب، کارنامه آزمون را از اینجا مشاهده کنند.

از مجموع داوطلبانی که در کنکور شرکت کردند، ۱.۱۵۷ هزار نفر توانستند در رشته ها و رشته های دارای آزمون انتخاب رشته کنند.

این داوطلبان باید اطلاعات کاملی در مورد زمان و نحوه انتخاب رشته داشته باشند.

* جزئیات انتخاب رشته

فارس: داوطلبان چه زمانی می توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند؟

پور عباس: ویژه نامه انتخاب رشته پیک سنسینگ و سامانه انتخاب رشته مجازی از پنجشنبه ۲۲ مرداد ماه در سایت سازمان سنجش فعال می شود.

دفترچه راهنمای انتخاب رشته از روز جمعه ۲۳ مرداد ماه در سایت سازمان سانسه قابل دریافت است.

مهلت انتخاب رشته نیز از روز دوشنبه ۲۶ مرداد ماه آغاز و تا شنبه ۲۲ مرداد ماه ادامه دارد.

فارس: سامانه انتخاب رشته مجازی چیست؟

پورعباس: سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش آموزش کشور از ۲۲ مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و داوطلبان با در نظر گرفتن آزمون گروهی، سهمیه، درصد و رتبه داوطلبان می توانند زیر ۲۰ هزار تومان هزینه کنند. لیستی از دوره ها و دانشگاه های روزانه، عصرانه، دولتی، رایگان، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس و غیرانتفاعی پذیرش و دانشگاه ها با آخرین داده های چند سال اخیر برای انتخاب رشته شما.

البته داوطلبان علاوه بر این سامانه باید بدانند که مدارس و مراکز مشاوره تحصیلی و برخی از دانشگاه ها نیز با کمک سازمان سنجش امکان مشاوره کم هزینه را نیز ارائه می دهند.

بنیاد شهید، امور ایثارگران و کمیته امداد نیز امکان مشاوره برای داوطلبان کنکور را دارند.

فارس: برخی از داوطلبان برای کنکور اقدام نکردند و اکنون تصمیم گرفته اند برای ادامه تحصیل در رشته های بدون آزمون (دارای سوابق تحصیلی) اقدام کنند این داوطلبان چه باید بکنند؟

پور عباس: داوطلبانی که در کنکور شرکت نکرده اند می توانند از ۲۷ مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش در رشته های بدون آزمون ثبت نام کنند.

این مهلت تا ۲۳ آگوست ادامه دارد.

فارس: داوطلبانی که در آزمون سراسری ثبت نام کردند اما موفق نشدند چطور؟

پور عباس: در صورتی که این داوطلبان بخواهند در رشته های بدون آزمون ادامه تحصیل دهند، نیازی به ثبت نام مجدد در آن رشته ها ندارند و می توانند تا ۱۵۰ رشته محل را از دفترچه راهنمای انتخاب رشته در مناطقی که پذیرش آنها بر اساس سوابق تحصیلی است انتخاب کنند. بدون آزمایش).

فارس: متقاضیان دانشگاه های پیام نور، غیرانتفاعی یا دانشگاه آزاد اسلامی چه باید بکنند؟

پورعباس: متقاضیانی که در حین ثبت نام در دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی و موسسات آموزش عالی، علاقه خود را اعلام نکرده اند، می توانند در این مرحله سود هر یک از این رشته ها را به صورت جداگانه به مبلغ ۲۰۰۰۰۰ پرداخت کنند. سامانه پرداخت آنلاین سازمان سنسه برای انتخاب رشته های مرتبط با این دانشگاه ها.

متقاضیان عضویت در دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم شهید رجایی تهران در صورتی که در این مرحله مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم شهید رجایی شده باشند می توانند با پرداخت هزینه سود در حوزه های این دانشگاه ها اقدام کنند. به مبلغ ۲۰۰ هزار ریال از طریق سامانه پرداخت اینترنتی سازمان سنجش نیز می توانند حوزه های مربوط به این دانشگاه ها را انتخاب کنند.

داوطلبان علاقه مند به انتخاب رشته های تحصیلی واحدهای دانشگاه آزاد برای اطلاع از زمان و نحوه انتخاب رشته از ۲۷ مردادماه پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون به درگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد مراجعه کنند. دانشگاه

به گزارش فارس، ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری ۱۴۰۱ حدود ۵۰۳ هزار نفر است که از این تعداد ۱۶۷ هزار نفر از طریق رشته های با آزمون و ۳۳۶ هزار نفر تنها از طریق رشته های دارای سوابق تحصیلی پذیرفته می شوند و نتایج نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۱ هفته آخر شهریور ماه اعلام می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید