پایان روزهای سخت سیل زدگان قم/ وضعیت پایدار در روستاهای سیل زده قم برقرار است.


خبرگزاری فارس از قم. مهدی حاجیلو: سلسله باران های سیل آسا در سراسر کشور شب چهارشنبه ۱۴ مردادماه قم را درنوردید و حوالی ساعت ۲۳ بود که با وقوع وزش باد شدید و بارش شدید باران، ۵ روستای جعفرآباد، مسیله، سعیدآباد، باقرآباد، مشک آباد. و علی آباد کورگل با مشکلاتی از جمله؛ آبگرفتگی منازل و راه های ارتباطی، مشکلات آب، برق، گاز و مخابرات و همچنین تخریب برخی سازه ها در منازل.

ساعتی پس از وقوع سیل، گروه های امدادی هلال احمر که در حالت آماده باش بودند، وارد میدان شدند و کمک به سیل زدگان این روستاها را آغاز کردند. در پی تخریب زیرساخت های خدماتی مانند برق و گاز، سپرده گذاران بلافاصله وارد عمل شدند و عملیات بازسازی زیرساخت ها را آغاز کردند.

نظارت میدانی برای هماهنگی و تسریع در ارائه خدمات توسط مدیران اصلی اجرایی استان اعم از استان و استان به ویژه در ۴۸ ساعت ابتدایی راه اندازی شبکه برق و گاز چشمگیر و بدون وقفه بود.

در این ۵ روستا در مجموع ۱۶۸ خانوار متاثر از سیلاب شدند و علاوه بر تعمیر زیرساخت ها و خسارت به برخی منازل، عملیات اسکان اضطراری و توزیع بسته های آب و غذا توسط ارگان هایی مانند شبکه هلال، آبفا انجام شد. شرکت استانی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره).

بلافاصله پس از وقوع سیل، تیم های امدادی وارد میدان شدند.

محمد ملکیان فرماندار بخش مرکزی شهر قم در گفت وگو با خبرنگار قم فارس، گفت: چهارشنبه ۱۴ مردادماه حوالی ساعت ۲۳ شب طوفان شدید و بارش شدید باران در این منطقه رخ داد. متاسفانه ۵ روستا در بخش مرکزی درگیر آبگرفتگی منازل و معابر شدند.

وی افزود: روستای جعفرآباد مسیلا نسبت به سایر روستاها خسارت بیشتری دید اما گروه های امداد و نجات هلال احمر بلافاصله پس از وقوع سیل وارد میدان شدند و فعالیت هایی را برای برقراری وضعیت پایدار برای سیل زدگان انجام دادند.

فرماندار مرکز شهر قم گفت: از ابتدا پتو و بسته های غذایی ۷۲ ساعته بین سیل زدگان توزیع شد و مردم به مدت ۴۸ ساعت در مسجد روستای جعفر آباد مسیله اسکان داده شدند.

ملکیان تصریح کرد: بسیاری از خطوط لوله گاز بر اثر طوفان شکسته شد که نیروهای فنی شرکت گاز استان در سحرگاهی به این ۵ روستا اعزام و اقداماتی را برای پیشگیری از حوادث و مرمت آنها آغاز کردند. شرکت گاز، شرکت توزیع برق، آب و مخابرات نیز به کمک سیل زدگان این ۵ روستا آمد.

وی درباره تخریب تیرهای برق در اثر طوفان و سیل گفت: حدود ۴۰ تیر برق و ترانسفورماتور در این روستاها به طور کامل تخریب شد که با همکاری شرکت توزیع نیروی برق استان در کمتر از ۴۸ ساعت تیرهای جدید جایگزین شد. قم برای ورود برق به مدار حدود ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان در حوزه برق این ۵ روستا خسارت دید.

بخشدار مرکزی شهر قم گفت: در کنار دستگاه های دولتی، نیروهای جهادی نیز برای تسریع در روند رفع مشکلات مردم سیل زدگان قم را یاری کردند.

ملکیان در پایان گفت: الحمدلله اکنون وضعیت پایدار است و اهالی روستا در منازل خود مستقر شده اند، آب، برق و گاز آنها وصل است و هیچ مشکلی در این ۵ روستا وجود ندارد.

توزیع بسته های غذایی و اسکان موقت قربانیان سیل صبح زود

امیر حسینعلی مردانی معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر استان قم در گفت وگو با خبرنگار فارس قم اظهار داشت: بلافاصله پس از اعلام وضعیت نارنجی هوای استان قم، کارکنان، خدمات رسانی، امداد و سرعت هلال احمر قم. نیروهای واکنش در حالت آماده باش بودند تا در صورت بروز مشکل بلافاصله به محل سقوط هواپیما اعزام شوند.

وی افزود: هم افزایی دستگاه های اجرایی و امدادی باعث شد که در این ۵ روستا خسارت کمتری داشته باشیم و مردم نیز در روند کمک رسانی با این نیروها تعامل و همکاری بیشتری داشته باشند که واقعا جای تشکر دارد.

معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر قم تصریح کرد: بر اساس تجربیات گذشته مکان های مختلفی را برای اسکان سیل زدگان در استان در نظر گرفته ایم و در صورت بروز مشکلات جدی آنها را به این پایگاه ها و همچنین تجهیزات امدادی و مواد غذایی منتقل می کنیم. همچنین با کمک همکاران و مدیران هلال احمر استان تقویت شد تا به اتمام نرسد.

علیمردانی تصریح کرد: در مدت ۴۸ ساعت که نیروهای هلال احمر در منطقه حضور داشتند خدماتی از جمله عملیات ۱۷ دستگاه پمپ گل و لای، ۲۰ مورد تخلیه آب از منازل، ۵ مورد تخلیه آب از جاده ها و ۱۷۰ کانکس برای سیل ارائه شد. قربانیان این ۵ روستا

وی ادامه داد: اکیپ های امدادی در ۲ گروه ۳۲ نفره امداد رسانی را آغاز کردند و در مجموع علاوه بر پرسنل و سایر گروه های امدادی، ۱۹۳ نفر در مدت ۲ روز به این عزیزان خدمات رسانی کردند و ۱۷۰ بسته معیشتی ۷۲ ساعته شامل کنسرو به آنها دادند. برنج و خرما اهدا شد.

خانه های برخی از روستاییان آسیب پذیر شده است

بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار فارس و گفت و گو با اهالی روستاهای سیل زده، اگرچه اهالی روستا بار دیگر در منازل خود مستقر شده اند، اما آنچه این روستاییان بر آن تاکید کردند تخریب منازل خود بود که یکی از آنها به نمایندگی از اهالی روستا گفت. : بارش شدید باران باعث شد بخشی از دیوار خانه های روستا تخریب شود، دغدغه ما خانه هایمان است که به دلیل رطوبت شدید وارد شده می ترسیم ریزش کنند.

وی ادامه داد: از دولت و استاندار محترم قم می خواهیم همانطور که در موضوع امداد و توزیع سبدهای اولیه غذایی به ما کمک کرده اند به موضوع منازلمان فکر جدی کنند تا خدای ناکرده به کسی نرسد. در سقوط دیوار و سقف خانه صدمه دیده است.

ایجاد وضعیت پایدار در روستاهای سیل زده

اکنون پس از گذشت ۶ روز از وقوع طوفان و سیل در ۵ روستای جعفرآباد، مسیله، سعیدآباد، باقرآباد، مشک آباد و علی آباد کرگل وضعیت این روستا پایدار است، برق، آب و گاز به منازل وصل شده و آب آشامیدنی در دسترس است. به همه روستاییان

اگرچه دیوارهای فروریخته توسط گروه های جهادی بسیج سنگزی مرمت شده است، اما نگران آسیب پذیری منازل زیر آب هستند. در این راستا لازم است بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اقدامات لازم را انجام دهد و خسارات وارده را ارزیابی کند.

انتهای پیام/۷۸۰۳۰