پایان نشست گروه ۲۰ با آمریکا و ژست های تقابل روسیه


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، نشست وزرای خارجه کشورهای عضو گروه ۲۰ در بالی با ژست های متخاصم روسیه و کشورهای غربی به ویژه آمریکا به پایان رسید.

نیویورک پست می نویسد وزرای خارجه کشورهای گروه ۲۰ که به شهر بالی اندونزی آمده اند، پس از پایان اجلاس سران، طبق رسوم هر سال از یکدیگر عکس یادگاری نگرفتند.

دلیل امتناع از گرفتن این عکس آموزشی این بود که برخی از اعضای گروه ۲۰ گفتند نمی‌خواهند در قاب عکس با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه باشند. خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش داد که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، دلیل اصلی تحریم مراسم عکاسی بوده است.

علاوه بر این، بلینکن و کشورهای غربی به دلیل حضور سرگئی لاوروف در آنجا تصمیم گرفتند در مراسم پذیرایی که روز پنجشنبه برگزار شد، شرکت نکنند. وزیر خارجه اندونزی گفت که تصمیم این وزرا را درک می کند و به آن احترام می گذارد.

سرگئی لاوروف در پاسخ به این سوال که چرا عکس یادگاری گرفته نشد، گفت: من از کسی دعوت نکردم که با من عکس بگیرد.

از سوی دیگر، رسانه های بین المللی روز جمعه گزارش دادند که «سرگئی لاوروف» در حین سخنرانی صدراعظم آلمان به نشانه اعتراض جلسه را ترک کرد.

نشست سران گروه ۲۰ اولین دیدار سرگئی لاوروف با مقامات غربی از زمان آغاز جنگ اوکراین در فوریه بود. لاوروف از روس هراسی کشورهای غربی به شدت انتقاد کرد.

وزیر امور خارجه روسیه در یک سخنرانی کوتاه در بالی گفت: اگر غرب نمی‌خواهد گفت‌وگو کند و می‌خواهد اوکراین روسیه را در میدان جنگ شکست دهد، احتمالاً چیزی برای گفتگو با غرب وجود ندارد.

دیپلمات کهنه کار روسی که در نشست نمایندگان عربستان سعودی و مکزیک شرکت کرده بود، از غرب به دلیل ارسال سلاح به اوکراین نیز انتقاد کرد. لاوروف در حالی جلسه را ترک کرد که آنالینا باربوک، وزیر امور خارجه آلمان صحبت می کرد.

لاوروف پس از خروج از جلسه درباره اظهارات روس هراسی کشورهای غربی گفت: متجاوز، متجاوز، اشغالگر، امروز از این حرف ها زیاد می شنویم، برخی از صحبت های امروز برای نمایش داده شد.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ مارس ۱۴۰۰) پس از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری های لوهانسک و دونتسک از اوکراین، نیروهای خود را به این منطقه اعزام کرد و آغاز “عملیات نظامی ویژه در اوکراین” را اعلام کرد.

روسیه هدف خود را از این اقدام غیرنازی‌کردن اوکراین، خلع سلاح آن کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی و پاسخ به درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرد و گفت که قصد تصرف سرزمین اوکراین را ندارد.

با این حال، دولت اوکراین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخت و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی آنها» خواند.

پس از آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکومیت مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت سیاسی، مالی و تسلیحاتی از کیف را در دستور کار قرار دادند.

علیرغم حمایت غرب، روسیه در زمین توانسته است لوهانسک در شرق منطقه دونباس اوکراین را کنترل کند و سعی دارد بر تمام مناطق دونتسک تسلط یابد.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید