پرتاب اولین تصویر رنگی ثبت شده توسط تلسکوپ “جیمز وب”.


به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) صبح سه شنبه اولین تصویر رنگی گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب را منتشر کرد.

به گفته ناسا، تصویری که توسط تلسکوپ جیمز وب گرفته شده است، واضح ترین نمای مادون قرمز و عمیق ترین تصویر از کیهان تا به امروز را ارائه می دهد.

ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد: تلسکوپ فضایی جیمز وب عمیق‌ترین و واضح‌ترین تصویر فروسرخ را از یک جهان دور تا به امروز ایجاد کرده است. این تصویر از خوشه کهکشانی SMACS 0723، که به عنوان اولین میدان وب عمیق شناخته می شود، مملو از جزئیات است.”

این آژانس توضیح داد: “هزاران کهکشان – از جمله کم نورترین اجرام دیده شده در مادون قرمز – برای اولین بار در وب ظاهر شدند.” این تکه از جهان پهناور بخشی از آسمان را تقریباً به اندازه یک دانه شن می پوشاند که توسط شخصی روی زمین نگه داشته شده است.”

در ادامه بیانیه آمده است: “این میدان عمیق که توسط دوربین مادون قرمز نزدیک وب (NIRCam) گرفته شده است، ترکیبی از تصاویر در طول موج های مختلف است که مجموعا ۱۲.۵ ساعت تصویربرداری دارد، علاوه بر میدان های عمیق تر، در عمق طول موج های فروسرخ. تلسکوپ فضایی رسید.

ناسا گفت این تصویر خوشه کهکشانی SMACS 0723 را به صورتی که ۴.۶ میلیارد سال پیش به نظر می رسید نشان می دهد. دوربین مادون قرمز نزدیک وب، این کهکشان‌های دور را به فوکوس دقیق تبدیل می‌کند. آنها ساختارهای کوچک و ضعیفی دارند که قبلاً هرگز دیده نشده بودند، از جمله خوشه های ستاره ای و ویژگی های پراکنده. محققان به زودی در مورد جرم، سن، تاریخ و ترکیب کهکشان‌ها با جستجوی وب برای اولین کهکشان‌های جهان اطلاعات بیشتری را آغاز خواهند کرد.

به گفته ناسا، این تصویر یکی از اولین مجموعه‌های تصاویر رنگی تلسکوپ فضایی جیمز وب است که بقیه در روزهای آینده منتشر خواهند شد.

برای دیدن کیفیت اصلی کلیک کنید

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید