kermanyy

Monday, 25 October 2021

پروتئین کامل ناقص VS: تفاوت چیست؟

پروتئین کامل ناقص VS: تفاوت چیست؟


همه ما می دانیم که پروتئین یک درشت مغذی مهم در رژیم غذایی ما است. این به بدن ما با تعدادی از عملکردهای مهم از جمله کمک می کند رشد عضلات، سلامت استخوان، و یعنی کاهش وزنبه و ، بیایید با آن روبرو شویم با گزینه های بی پایان برای میله های پر از پروتئین ، پودر و تنقلات ، هیچ کمبود پروتئین در چشم نیست. اما آیا همه منابع پروتئینی برابر هستند؟ اصلا! بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد منابع پروتئینی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید ، بهتر است تفاوت بین پروتئین کامل و پروتئین ناقص را درک کنید.

عشق: 6 نشانه که شما به اندازه کافی پروتئین نمی خورید

پروتئین کامل در مقابل ناقص پروتئین

پروتئین های کامل و ناقص بر اساس آمینو اسیدهای خاص خود (اجزای سازنده پروتئین ها) طبقه بندی می شوند. هر زمان که از رژیم غذایی غنی از پروتئین استفاده می کنید ، پروتئین به اسیدهای آمینه جداگانه تجزیه می شود و بعداً برای کارهای مهمی مانند ساخت و ترمیم ماهیچه ها ، حمایت از سوخت و ساز بدن و تقویت سایر فرایندها مورد استفاده قرار می گیرد.

20 نوع مختلف اسید آمینه برای ساخت پروتئین در بدن وجود دارد. در حالی که بدن می تواند برخی اسیدهای آمینه (اسیدهای آمینه غیر ضروری) بسازد ، برخی دیگر (اسیدهای آمینه ضروری) باید از طریق رژیم غذایی به دست آید.

اما چه غذاهایی اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری را تأمین می کنند؟ و آیا یکی از دیگری بهتر است؟

برای آشنایی بیشتر با پروتئین کامل و ناقص و اینکه چگونه این دو منبع پروتئین می توانند بر رژیم غذایی شما تأثیر بگذارند ، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

پروتئین کامل چیست؟

بنابراین پروتئین کل چیست؟ پروتئین های کامل ، که به عنوان پروتئین کامل نیز شناخته می شوند ، منابع غذایی هستند که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز برای ساخت پروتئین هستند. برای درک این موضوع ، اجازه دهید یک دقیقه به اسیدهای آمینه برگردیم. از بیست آمینو اسید ذکر شده ، بدن نمی تواند 9 اسید آمینه بسازد – این اسیدهای آمینه (هیستیدین ، ​​ایزولوسین ، لوسین ، لیزین ، متیونین ، فنیل آلانین ، ترئونین ، تریپتوفان و والین) باید از منابع خارج مانند غذا تهیه شوند.

آن را به عنوان یک پازل 20 تکه در نظر بگیرید. در حال حاضر یازده قطعه در بدن (اسیدهای آمینه ضروری) وجود دارد ، فقط کافی است نه قطعه مورد نیاز (آمینو اسیدهای ضروری) را پیدا کنید تا کامل شود! بنابراین ، منابع پروتئینی حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری به عنوان پروتئین کامل در نظر گرفته می شوند.

مطابق با بهداشت هاروارد، هر نه اسید آمینه در همه غذاهای حیوانی ضروری هستند و بنابراین کامل تلقی می شوند.

برخی از پروتئین های کامل حیوانی عبارتند از: بeef ، صطیور ، fish ، eggs ، جهیس ، ماولین.

در حالی که اکثر غذاهای گیاهی پروتئین های ناقص هستند ، برخی از آنها حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند و می توانند به عنوان منابع کامل پروتئین نیز در نظر گرفته شوند.

این غذاهای گیاهی عبارتند از: سuinoa ، sتخم مرغ ، حدانه های دانه

پروتئین های ناقص چیست؟

وقتی صحبت از پروتئین های درون زا در برابر ناقص می شود ، پروتئین های ناقص فاقد یک یا چند مورد از نه اسید آمینه ضروری هستند یا حاوی اسیدهای آمینه ضروری بسیار کمی هستند.

همانطور که پروتئین های حیوانی معمولاً منابع کامل پروتئین هستند ، پروتئین های گیاهی نیز معمولاً پروتئین های ناقص هستند. با این کار ، پروتئین های ناقص گیاهی می توانند درون بدن مخلوط شوند! از رژیم های گیاهی نترسید – تا زمانی که هر 9 اسید آمینه در یک ظرف وجود داشته باشد ، می توانید تمام مواد مغذی را برای ایجاد پروتئین کامل به بدن خود بدهید.

برخی از منابع پروتئین ناقص عبارتند از: vegetables ، legumes ، nuts ، seeds ، wدانه های سوراخ

چگونه مطمئن شوید که تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز خود را دریافت می کنید

دریافت تمام اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی شما بسیار مهم است. از رشد بافت تا عملکرد سیستم ایمنی حتی مکمل های غذایی ، پروتئین ها نقش های کلیدی زیادی در بدن ایفا می کنند. اما شما مجبور نیستید آنچه می خورید را ضبط کرده و بر هر حرکتی در رژیم غذایی خود نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید که همه 9 اسید آمینه ضروری را دریافت می کنید.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید تمام اسیدهای آمینه را دریافت می کنید این است که انواع مختلفی از آنها را بخورید غذای مقویبه البته ، خوردن پروتئین کامل در مقابل ناقص پروتئین به اطمینان از برآوردن نیازهای شما کمک می کند. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، هنوز می توانید نیازهای آمینواسید ضروری خود را با ترکیب برخی از غذاها (که گاهی اوقات به عنوان ترکیب پروتئین نیز نامیده می شود) برای انتخاب کامل پروتئین تامین کنید.

مخلوط کردن غلات ، آجیل و / یا دانه ها با حبوبات یک روش رایج برای ترکیب پروتئین برای تولید پروتئین کامل از منابع پروتئین ناقص است.

نمونه هایی از ترکیبات پروتئینی گیاهی عبارتند از:

  • لوبیای سیاه و برنج
  • عدس و بادام
  • نان سبوس دار و کره گردو

خوردن منابع پروتئینی مناسب برای برآوردن نیازهای اسید آمینه ضروری شما

گنجاندن پروتئین در رژیم غذایی برای حمایت از عملکردهای طبیعی بدن ضروری است. اما خوردن پروتئین کافی چیزی نیست که شما باید روی آن تمرکز کنید – اطمینان حاصل کنید که همه نه اسید آمینه ضروری را برای سلامت کلی شما نیز ضروری می دانید! اگر به طور مرتب غذاهایی مانند گوشت ، شیر ، تخم مرغ ، کینوا و سویا مصرف می کنید ، در حال حاضر پروتئین های کامل را جذب کرده اید ، بنابراین اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن شما از رژیم غذایی است. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، مخلوط غلات ، آجیل و دانه ها با حبوبات به شما در تامین نیازهای آمینو اسید نیز کمک می کند.

اکنون که تفاوت بین پروتئین های کامل و پروتئین های ناقص را می دانید ، یافتن راه هایی برای برآوردن کل نیاز پروتئین و آمینو اسید ساده است. به محض تمرکز بر این مأموریت ، می توانید دریابید که در کوتاه ترین زمان به چه غذاهایی برای تامین سوخت بدن خود نیاز دارید.

Share your comment :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *