پورابراهیمی: مناطق معدنی در کشور بلاتکیلف در اختیار ایمیدرو قرار گرفت


به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، محمدرضا پورابراهیمی ظهر امروز در نشست مشترک با فعالان اقتصادی استان کرمان که با حضور وزیر صنعت برگزار شد، اظهار داشت: کار در مجتمع ملی مس مدت هاست که به تعویق افتاده است. از سال ۱۳۵۵ که عملیات عملیاتی سرچشمه قبل از انقلاب آغاز شد تا امروز ظرفیت آن به ۲۵۰ هزار تن رسیده است و در ۴۰ سال گذشته حدود دو درصد رشد فعالیت در سال وضعیت بسیار نامطلوبی است.

وی افزود: در شرکت ملی مس تخمین زده می شود که ۱۵ تا ۱۷ میلیارد تن ذخایر مس در منطقه وجود داشته باشد و به راحتی می توان چهار برابر ارزش فعلی افزایش یافت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: طی ۱۰ سال گذشته بیش از ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع زمین در کشور را در قالب پهنه های اکتشافی در کشور در اختیار ایمیدرو قرار داده ایم. معادن باید تصمیم گیری شود.

پورابراهیمی افزود: ۸۰۰ نقطه امیدوارکننده در دسترس ایمیدرو وجود دارد که نتایج نخستین اکتشافات، فتح ذخایر قابل توجهی است که به راحتی می تواند چهره منطقه را تغییر دهد.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که تمامی مناطق اکتشافی در اختیار ایمیدور آزاد شود تا از طریق مزایده عمومی به مردم واگذار شود، جلسات متعددی برگزار شد اما اقدامی صورت نگرفت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در برخی شهرها مانند راور ۹۰ درصد محدوده جغرافیایی زیر نظر محیط زیست یا سازمان انرژی اتمی است و عملا قفل شده است و نمی توانیم کاری انجام دهیم که چرا بیکاری در منطقه بالاتر از میانگین کشوری است؟

وی گفت: در بحث زیرساخت ها بخش بزرگی از حوزه آب اجرا شده است و درخواست دستور شروع اجرای خط دوم انتقال آب را داشتیم تا شاهد توسعه صنعتی و رفع محدودیت های آبی باشیم.

نماینده مردم کرمان و راور اضافه کرد: علیرغم محدودیت ها کارهای اساسی در استان کرمان انجام شده و در یک سال و نیم اخیر به فضل الهی پروژه های بزرگ صنعتی به ارزش ۵۰ میلیارد تومان را در استان اجرا کرده ایم. شهر کرمان .

وی تصریح کرد: یکی از پروژه ها سلول های خورشیدی است که با سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد تومانی طراحی شده و سالانه سه هزار مگاوات خروجی دارد و بزرگترین پروژه واقع در حوالی کرمان در ماهان است.

پورابراهیمی ادامه داد: دومین پروژه تایر فوق سنگین سرمایه گذاری ۶۵۰۰ میلیارد تومانی است که نیاز کشور را تامین می کند و با حضور پنج سهامدار عمده که در راس بورس ایران هستند گلگهر، گهار ضمین، شرکت ملی مس. ، گروه لاستیک چادرملو و بارز این پروژه و کار عملیاتی شده و بین کرمان و رفسنجان در منطقه رباط انجام می شود.

وی افزود: سومین پروژه الکترود گرافیتی سرمایه گذاری هشت میلیارد تومانی است که با توجه به توسعه صنعت فولاد انجام می شود و شرکت های صنعتی و معدنی و بانک ها روی آن سرمایه گذاری کرده اند و در حال اجراست. بین فولاد بوتیا و ابهیت آباد.

نماینده مردم کرمان و راور تصریح کرد: توافق ایجاد بندر خشک و مرکز لجستیک با وزارت راه نهایی شده و به بزرگترین پساب جنوب شرق کرمان تبدیل می شود و ظرفیت بسیار بالایی دارد.

وی افزود: پروژه بعدی که با مهلت غیرقابل قبولی انجام می شود; تولید پلاسما دارای مجوز وزارت بهداشت و با سرمایه گذاری بیش از ۱۵ میلیارد تومان می باشد.
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید