پیام پهپادهای ایران به دوستان و دشمنان


خبر فارس؛ یادداشت – محمدصرفی: «من از طرفداران پرنده پهپاد هستم». حدود ده سال پیش، زمانی که رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا در مصاحبه ای با CNN این جمله را گفت، احتمالاً پیش بینی نمی کرد که این پرندگان آهنی بدون سرنشین تا چند سال دیگر به کابوس آمریکا در منطقه غرب آسیا و فراتر از آن تبدیل شوند. یک هفته پس از سفر رئیس جمهور آمریکا به منطقه، ژنرال الکسوس گرینکویچ، فرمانده جدید نیروی هوایی این کشور در CENTCOM که فرماندهی پایگاه هوایی العدید در قطر را نیز بر عهده دارد، در مصاحبه ای گفت که یکی از ماموریت های اصلی او مقابله با تهدید است. قدرت پهپاد ایران و بازگرداندن برتری هوایی آمریکا در منطقه؛ مسئولیتی که ژنرال کوریلا به من محول کرد [فرمانده نیروهای تروریستی سنتکام] این گونه است که ما می توانیم سطحی از کنترل را در هوا به دست آوریم تا این تهدید را خنثی کنیم.»

ماموریت پنتاگون به ژنرال گرینکویچ برای مهار قدرت هواپیماهای بدون سرنشین ایران دور از انتظار نبود. سخنان این فرمانده ارشد ارتش آمریکا در واقع ادامه مواضع فرمانده وقت سنتکام در سال گذشته است. ژنرال مک کنزی فردین سال گذشته در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا اعتراف کرد که ارتش آمریکا برتری هوایی خود را علیه ایران از دست داده است. مک‌کنزی خاطرنشان کرد که پهپادهای کوچک و متوسط ​​مسلح که توسط ایران و متحدانش در منطقه تکثیر می‌شوند، «تهدیدی جدید و پیچیده برای نیروهای ما و شرکا و متحدان ما هستند. برای اولین بار پس از جنگ کره [اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی] ما بدون برتری کامل هوایی در حال فعالیت هستیم. تا زمانی که بتوانیم یک قابلیت شبکه برای شناسایی و شکست بدست آوریم [پهپادها] “اگر ما پیشرفت کنیم و ارائه دهیم، این مزیت برای مهاجم باقی خواهد ماند.”

نگرانی مقامات آمریکایی به موارد فوق محدود نمی شود. کمتر از دو هفته پیش، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که روسیه قصد دارد صدها پهپاد جنگی از ایران بخرد و ایران نیروهای روسی را برای استفاده از این پهپادها آموزش خواهد داد. اینکه روسیه به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورها از نظر نظامی و تسلیحاتی تمایل به خرید پهپادهای ایرانی دارد، حکایت از بسیاری از مسائل دارد و علاوه بر تعجب برخی از تحلیلگران، نگرانی آمریکا را نیز برانگیخته است. جمهوری اسلامی ایران تاکنون پهپادهای خود را به چند کشور دیگر از جمله ونزوئلا و اتیوپی صادر کرده است و در پایان اردیبهشت ماه با حضور سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اولین ابابیل- ۲ خط تولید پهپاد در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان راه اندازی شد.

تاریخچه و بنیان قدرت پهپادهای امروز ایران به دوران جنگ تحمیلی برمی گردد. در عین حال ایران حتی برای خرید و انتقال سیم خاردار با مشکلات و موانعی مواجه بود. تجربه هشت سال جنگ به جمهوری اسلامی ایران آموخته است که برای حفظ امنیت خود نمی تواند و نباید به دیگران تکیه کند. در حالی که صنعت دفاعی ایران با کمک مراکز علمی و نخبگان داخلی به آرامی و پیوسته تحقیقات خود را در این زمینه پیش می برد، کشورهای منطقه دلارهای نفتی را برای خرید تسلیحات آمریکایی خرج می کردند. سلاح هایی که به مرور زمان و در میدان واقعی مشخص شده اند نمی توانند امنیت را برای این کشورها به ارمغان بیاورند. حمله گسترده پهپادی انصارالله به آرامکو در سه سال پیش که نیمی از تولید نفت عربستان را متوقف کرد، نمونه بارز این وضعیت است.

نکته جالب این است که دشمنان جمهوری اسلامی نیز ناخواسته و در مواردی غیرقابل باور به ساخت پهپاد ایران کمک کردند. ایران طی دو دهه گذشته تعداد قابل توجهی پهپاد آمریکایی و صهیونیستی را از طرق مختلف به دست آورده است. این پهپادها به دلیل مشکلات فنی یا با شکار در خاک جمهوری اسلامی ایران یا در مناطق تحت نفوذ ایران در منطقه گیر کردند و ایران توانست با استفاده از فناوری های به کار رفته در آنها با روش هایی مانند مهندسی معکوس برنامه هواپیماهای بدون سرنشین خود را پیش ببرد. شکار پهپاد پیشرفته RQ-170 در دسامبر ۲۰۱۰ که از پایگاه هوایی ارتش آمریکا در قندهار افغانستان برخاست و وارد حریم هوایی ایران شد، نمونه معروف این گونه موارد است.

یکی از مزیت های مهم قدرت پهپاد جمهوری اسلامی، کم هزینه بودن آن در مقایسه با هزینه نظامی رقبا و کشورهای متخاصم است. کارشناسان نظامی در این کشورها اذعان دارند که تولید پهپادهای انتحاری ایرانی هزینه کمی دارد، اما مقابله با آنها – حتی اگر موثر باشد – مستلزم موشک‌های گران قیمت چند میلیون دلاری است. آسیب پذیری شدید عربستان و امارات علیرغم برخورداری از سامانه های دفاعی پیشرفته آمریکایی در برابر حملات پهپادی انصارالله از یمن که به گفته آنها از فناوری ایران در تولید پهپادهای رزمی خود استفاده می کند، نشان دهنده این مزیت اقتصادی است. نکته دیگر اینکه ایران با صادرات محصولات و فناوری خود در این زمینه وارد فاز سود ارزی و تجاری نیز شده است.

اما همانطور که ژنرال‌های آمریکایی اذعان می‌کنند، مهم‌ترین مولفه قدرت پهپاد ایران به چالش کشیدن و پایان دادن به برتری هوایی آن است. موتور قلدری و قلدری نظامی ایالات متحده در سراسر جهان در چند دهه گذشته برتری و تسلط هوایی بوده است. با اضافه شدن قابلیت مانور پهپادهای رزمی به نیروی هوایی آمریکا، این برتری ابعاد دیگری پیدا کرد و هزاران نفر – عمدتاً در منطقه غرب آسیا – به بهانه مبارزه با تروریسم با این ابزار جنگی کشته شدند که بسیاری از آنها غیرنظامی بودند. . رژیم صهیونیستی در تجاوزات خود به دیگران همواره بر نیروی هوایی تکیه کرده است. اما این قابلیت و منحصربه‌فرد بودن حدود یک دهه است که به چالش کشیده شده است و امروز به سمت نوعی تعادل قدرت با سرعت بالا حرکت می‌کند. در سال ۲۰۰۴ مقامات رژیم صهیونیستی اعتراف کردند که اولین پهپاد حزب الله از بالای سر آنها به پرواز درآمد. این پهپاد مرصاد-۱ بود که زنگ خطر را برای این رژیم به صدا درآورد.

قدرت پهپادهای جمهوری اسلامی تنها یکی از برگه های برنده برای رویارویی با دشمنان و ایجاد پیوندهای بیشتر با دوستان است. آمریکایی ها تاکنون هر کاری از دستشان بر می آید برای جلوگیری از پیشرفت ایران در این زمینه انجام داده اند. آخرین برگه او این موضوع را به توافق هسته ای و فشار برای مهار قدرت ایران در دستان خود ایران مرتبط می کند. اصرار این کشور بر گنجاندن مسائل منطقه‌ای و موشکی در برجام ناشی از شکست در این زمینه است و البته جمهوری اسلامی آنقدر هوشمند است که نمی‌تواند در برابر چنین رژیم متجاوزی خلع سلاح شود. آره در دنیایی که از جهاتی تفاوت چندانی با جنگل ندارد، ما نیز از طرفداران پر و پا قرص پهپادها هستیم.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید