چرا فوتبال ایران بدون VAR مانده است؟


داود رفعتی گفتما خواهیم کرد وی با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس درباره اینکه فوتبال تاجیکستان VAR هم گرفته است، گفت: تاجیک ها کاری را که ما از چند سال پیش شروع کردیم شروع کردند و هنوز VAR به طور کامل در فوتبال آنها پیاده نشده است. از سوی دیگر در فوتبال آسیا تنها ۶ یا ۷ کشور مانند قطر، عربستان، ژاپن، چین، کره جنوبی و استرالیا از فناوری VAR استفاده می کنند.

وی افزود: در مرحله اول مقدماتی جام جهانی و همچنین اولین دوره لیگ قهرمانان آسیا مسابقات بدون VAR برگزار می شود و به این ترتیب داوران ما می توانند در این مراحل فوتبال آسیا قضاوت کنند. اما در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان و یا در مراحل بالای مقدماتی جام جهانی، داوران باید اشتباه کنند.بدون VAR (گواهینامه) داشته باشید.

مدیر سابق VAR در فوتبال ایران گفت: در فوتبال ما فقط علیرضا فغانی و مود فنادی فر لعی هستند.بدون آنها VAR دارند، البته، وعده اساسی این است که یک بازی را با سیستم VAR قضاوت کنند تا بتوانند در مسابقاتی که VAR قضاوت کنند. آن را داشته باشدحضور داشته باشید زمانی که در سازمان داوری فدراسیون فوتبال بودم دوانی فر را برای دیدن دوره آموزشی فرستادم و او هم یک دوره در امارات دید.

رفعتی با اشاره به سابقه خود در ایجاد VAR گفت: من تنها ایرانی هستم که دوره مدیریت ایجاد VAR را دیده ام که متاسفانه به دلیل تغییرات در فدراسیون فوتبال نیمه تمام ماند. در حالی که این کار از سال ۱۳۹۶ شروع شد و موفق شدیم دوره VAR را به مدت ۶ ماه با حضور ۲۴ داور آموزش و راه اندازی کنیم.

وی افزود: VAR دارای دو دسته کاملا متفاوت است، اول مدیریت و ایجاد VAR که مربوط به سازمان لیگ و کمیته مسابقات و فدراسیون فوتبال است و دسته دوم آموزش داوران. مربوط به کمیسیون داوری رده مدیریت و مونتاژ VAR ربطی به کمیته داوران ندارد و من در این زمینه توسط فیفا آموزش دیدم. به همراه علیرضا فغانی و سعید فتاحی از ایران این پروژه را با کمک فدراسیون فوتبال شروع کردیم و همه چیز برای فوتبال ایران مهیا بود تا VAR داشته باشد.

مدیر سابق پیکربندی VAR در فوتبال ایران گفت: اگر دستگاه در دسامبر یا دسامبر ۲۰۱۸ خریداری شده باشد; لیگ برتر فوتبال ایران VAR داشت و می‌توانیم در نیم فصل لیگ برتر را با VAR قضاوت کنیم.

رفعتی درباره اتفاقی که افتاد که این پروژه فقط نیمه تمام ماند، گفت: به دلیل تغییرات مدیریتی در فدراسیون فوتبال، من برکنار شدم و شخص دیگری مسئولیت آن را بر عهده گرفت و در نهایت تمام روندی که از ابتدا شروع کردیم به پایان رسید. شید سعید و وحید فتاحی در بخش آموزش و مدیریت همراه من بودند و مسئولیت آموزش داوران علیرضا فغانی و دانیال مرادی را بر عهده داشتند. همه چیز آماده بود، اما چون دستگاه به دست نیامد، کلاسی که فیفا در ایران برگزار می کرد به یک دوره مقدماتی و آموزشی ساده تبدیل شد.

وی تصریح کرد: می‌خواستیم به هر باشگاهی بگوییم که پنج بازی خود را برای نیم فصل دوم لیگ برتر انتخاب کند تا آن بازی‌ها با سیستم VAR قضاوت شود و در واقع پس از ژانویه ۲۰۱۸، هشتاد بازی در لیگ برتر توسط VAR قضاوت شد. سیستم VAR. به دلیل تغییرات در فدراسیون فوتبال و عدم ثبات مدیریتی در فوتبال کشورمان، این فرصت بزرگ از دست رفت.

مدیر سابق راه اندازی VAR در فوتبال ایران درباره هزینه نصب VAR برای هر ورزشگاه لیگ برتری گفت: در حال حاضر ورزشگاه آزادی کاملا آماده نصب سیستم VAR است و هر ورزشگاه با هزینه ای بین ۴ تا ۵ میلیارد تومان می تواند VAR داشته باشد. لیگ برتر که در مقایسه با هزینه های باشگاه های ما بسیار ناچیز است.

رفعتی با اشاره به انتخابات ۸ شهریور فدراسیون فوتبال گفت: در صورت مشخص شدن رئیس آینده فدراسیون می‌توانیم تا ۶ ماه آینده مدیریت و آموزش داوران را برای سیستم VAR آغاز کنیم و در لیگ برتر بیست و دوم یعنی در فصل ۱۴۰۲-۱۴۰۳ لیگ برتر ایران VAR دارد. . برو تبدیل شد. مطمئناً ۸۰ بازی در این فصل با سیستم VAR قضاوت می شود و پس از آن فصل آینده تمامی بازی های لیگ برتر با این سیستم و آخرین تکنولوژی روز دنیا انجام می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید