kermanyy

Sunday, 24 October 2021

چربی مناسب برای سالم ماندن

چربی مناسب برای سالم ماندن


چربی مناسب برای سالم ماندن چیست؟

امروزه نظرات متفاوت و گاه متناقضی در مورد نوع چربی که برای حفظ سلامت کافی است ، مشاهده می کنیم. برخی افراد چربی حیوانی (برگرفته از دم آب شده یا کره آب شده) را طبیعی می دانند. آنها می گویند مصرف این نوع چربی برای سلامتی بهتر از انواع گیاهی است. آنها همچنین مسئول فرآیندی هستند که در حین روغن کاری روی دانه های گیاه انجام می شود. دلیل دیگری که گاهی شنیده می شود. هنگام استفاده قطره روغن نباتی می چسبد. مدعیان روغنهای گیاهی ناسالم برای سرخ کردن معتقدند که قطرات روغن دم در حین سرخ شدن به سطح گاز نمی چسبد. بنابراین ، نشان می دهد که این نوع چربی سالم است. بنابراین ، در این مقاله از سایت دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه اصفهان ، به طور مختصر ساختار روغن ها برای تأمین بیشتر و نوع چربی مناسب برای حفظ سلامتی را مورد بحث قرار می دهیم. اطلاعاتی در مورد تفاوت چربی ها

مصرف چربی های گیاهی

از سوی دیگر ، متخصصان تغذیه نیز معتقدند که مصرف چربی های گیاهی برای حفظ سلامت عمومی مفید است. دلیل اصلی این امر وجود کلسترول و اسیدهای چرب اشباع در روغن های حیوانی است که باعث رسوب چربی در رگ ها و همچنین سخت شدن دیواره عروق می شود که منجر به تصلب شرایین و در نهایت فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی می شود. روغن های گیاهی علاوه بر اسیدهای چرب غیر اشباع امگا 6 و امگا 3 ، حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی مانند ویتامین D هستند که می تواند سلامت مصرف کنندگان را حفظ کند.

یک مولکول چربی از مخلوط یک تا سه اسید چرب با مقدار کمی الکل به نام گلیسرول یا گلیسیرین تشکیل می شود. مولکول اسید چرب از کربن های زیاد و هیدروژن تشکیل شده است. اگر فقط یک الکترون بین دو کربن موجود در این اتم مشترک باشد ، آن را پیوند معمولی می نامند. از طرف دیگر به اشتراک گذاری دو الکترون بین دو کربن پیوند دوگانه می گویند. بنابراین اولین مورد ، هنگامی که هیچ پیوند دوگانه ای بین اتم های کربن در زنجیره اسیدهای چرب وجود ندارد ، اسید چرب اشباع یا SFA نامیده می شود.

لیست اسیدهای چرب اشباع شده

اگر پیوند مضاعفی بین اتم های کربن در زنجیره اسیدهای چرب وجود داشته باشد. آنها اسیدهای چرب اشباع (SFA) نامیده می شوند. بسته به اینکه آیا این اسیدهای چرب دارای یک یا چند پیوند دوگانه هستند. نام آنها متفاوت است. اگر فقط یک پیوند غیر اشباع در ساختار اسیدهای چرب وجود داشته باشد. این اسید چرب غیر اشباع (MUFA) نامیده می شود. اگر بیش از یک پیوند دوگانه دارد. این اسید چرب اشباع نشده (PUFA) نامیده می شود.

بسته به ساختار اسیدهای چرب و محل پیوندهای دوگانه در آن ، اسیدهای چرب امگا 3 یا امگا 9 را می توان نام برد. لازم به ذکر است که بدن به سه اسید چرب اشباع نشده ، اولئیک ، لینولئیک و لینولنیک نیاز دارد. یعنی بدن قادر به ساخت آنها نیست. اما او آنها را می خواهد. همانطور که گفته شد ، فقط اسانس ها حاوی مقادیر کافی اسیدهای چرب ضروری هستند.

به طور کلی ، اگر بیش از حد اسیدهای چرب اشباع شده مصرف کنید ، می توانند باعث افزایش غیر طبیعی کلسترول خون شوند. علاوه بر این ، بسیاری از اسیدهای چرب ، از جمله اسید لوریک ، اسید میریستیک و اسید پالمیتیک ، می توانند باعث افزایش چربی خون و آسیب عروقی شوند. اسید میریستیک در ایجاد ضایعات عروقی ، و به دنبال آن اسیدهای پالمیتیک و لوریک ، قدرت زیادی دارد. اسید میریستیک اغلب در کره و روغن نارگیل و روغن هسته خرما یافت می شود. پالمیتیک اسید حاوی 60 درصد اسیدهای چرب اشباع شده است و در افزایش کلسترول بالا (کلسترول خون بالا) بسیار شایع است. این اسید چرب در بیشتر چربی های حیوانی یافت می شود.

جایگزینی اسیدهای چرب اشباع با اسیدهای چرب اشباع نشده

جایگزینی اسیدهای چرب اشباع شده با اسیدهای چرب غیر اشباع دو پیوندی (مانند لینولئیک اسید ، اسید چرب 18 کربنی دو پیوندی) و میوه ها و سبزیجات می تواند از بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کند. بنابراین ، نوع اسید چرب در رژیم غذایی می تواند بر افزایش چربی و کلسترول در خون و ایجاد بیماری های قلبی عروقی تأثیر بسزایی بگذارد.

افزایش 1 درصدی مصرف اسیدهای چرب اشباع نشده ، کلسترول را تا 1.4 میلی گرم در دسی لیتر کاهش می دهد. این اسیدهای چرب در روغن های گیاهی ، سس سالاد و مارگارین فراوان است. مطالعات نشان می دهد که رژیم مدیترانه ای عود بیماری مزمن عروقی را 70 تا 50 درصد کاهش می دهد. این رژیم سرشار از میوه و سبزیجات (هویج ، شلغم ، سیب زمینی ، پیاز ، تربچه) و غذاهای سرشار از سبزیجات ، نان و غلات کامل ، ماهی و اسید لینولئیک (روغن کتان و روغن کانولا) و روغن های گیاهی مانند کلزا است. و مغز آن مانند گردو است.

فرآیند هیدروژناسیون ، که به طور گسترده در صنعت برای سخت شدن روغن ها و مارگارین ها استفاده می شود. باعث ایجاد اسید چرب خطرناکی به نام ترانس می شود. با این حال ، غذاهای حیوانی (گوشت گاو ، کره ، چربی شیر) حاوی مقداری اسید ترانس هستند. اما چربی های طبیعی دارای اسیدهای چرب غیر اشباع ترانس کمی هستند.

مصرف اسیدهای چرب ترانس باعث افزایش کلسترول می شود. این اسیدها از نظر بیولوژیکی مانند اسیدهای چرب اشباع عمل می کنند. در عین حال ، قدرت اکسیداسیون بالای آنها به آنها اجازه می دهد تا بیشتر خراب شوند ، بنابراین برای سلامتی مفید نیست. توصیه می شود بیش از 2 of از کل انرژی رژیم غذایی توسط اسیدهای چرب ترانس تامین نشود. از مصرف کره گیاهی جامد که به روشهای سنتی تولید می شود باید اجتناب شود.

اصفهان یک متخصص تغذیه است که نوع مناسب چربی برای حفظ سلامتی است

درصد چربی در رژیم غذایی:

چاقی با مصرف چربی ارتباط دارد و تعدادی از عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی از جمله تصلب شرایین را تحت تأثیر قرار می دهد. هنگامی که چربی در رژیم غذایی کاهش می یابد ، سطح تری گلیسیرید و کلسترول نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. در حقیقت ، رژیم غذایی بسیار کم چرب که کمتر از 20 درصد از کل انرژی چربی را تأمین می کند ، سطح کلسترول خون را به میزان قابل توجهی کاهش نمی دهد. بنابراین ، توصیه اساسی این است که مصرف چربی در کالری روزانه باید کمتر از 30 باشد. و رژیم غذایی باید حاوی کمتر از 7 چربی اشباع شده باشد. و بقیه چربی باید غیر اشباع باشد ، به ویژه غیر ترانس و امگا 3.


دکتر رضا اطمینانانی

اصفهان متخصص تغذیه است


دکتر رضا اتمینی با ارائه تکنیک های اساسی در تغذیه و میزان و روش غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا می کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

راهکارهای کنترل اشتها

راهنمای خرید لبنیات

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه بین تغذیه و خلق و خو

مضرات رژیم بدون کربوهیدراتShare your comment :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *