چگونه ترس کودک از مدرسه را کاهش دهیم/ علائم اضطراب جدایی والدین – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، امین ماهورام وی ترس از مدرسه را یکی از مشکلات رایج در دوران تحصیل عنوان کرد که به ویژه در سال های ابتدایی دبستان مشاهده می شود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کودکان هنگام جدا شدن از والدین خود مضطرب می شوند، به والدین هشدار داد: جلوگیری از هرگونه تماس کودک با محیط بیرون این پیام را به کودک می دهد که محیط بیرون خطرناک است.

تخصص روانپزشکی این کودک و نوجوان با بیان اینکه ترس از مدرسه ترس مفرطی است که برخی از کودکان از رفتن و ماندن در مدرسه دارند، افزود: این کودکان دوری از مادر را در جای دیگر تحمل می کنند.

وی خاطرنشان کرد: ترس از مدرسه می تواند از قسمت خاصی از مدرسه، عملکرد تحصیلی، محیط مدرسه و یا تجربه اتفاقات ناخوشایند مانند آزار و اذیت دوستان در مدرسه یا مشکلات در مسیر خانه به مدرسه باشد که در این موارد پیدا کردن تشخیص اینکه چه علتی برای مداخلات درمانی لازم است پانیک

ماهورام وی با اشاره به اینکه برخی از کودکان هنگام جدا شدن از مادر دچار اضطراب شدید می شوند، تصریح کرد: در برخی موارد کودک برای غلبه بر اضطراب خود حتی در خانه زیر سایه مادر می رود. این کودکان تمایلی به جدا شدن از مادر (یا هر یک از والدینشان) و از خانه ندارند، زیرا به شدت وابسته هستند.

وی با تاکید بر اینکه اضطراب جدایی می تواند به شکل های مختلفی از جمله شکایات جسمی مانند شکم درد، حالت تهوع، بی اشتهایی، مشکلات خواب، سردرد و کابوس های شبانه بروز پیدا کند، افزود: اگر علائم اضطراب جدایی در نوجوانان بروز کرد، باید بررسی و درمان شود. شدیدتر باشد، زیرا در برخی موارد، علائم اولیه افسردگی در نوجوانی، اضطراب جدایی است.

تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان به والدین هشدار داد: کودک از جزئیات تمام قوانین و مقررات مدرسه اطلاعی ندارد و تهدید و ترساندن آنها می تواند مشکل ساز باشد، بنابراین هرگز او را با معلم نترسانید، مثلاً نگویید اگر نمی دانید. نخور به معلمت میگم

ماهورام وی تاکید کرد: برای کاهش استرس و نگرانی از شروع مدرسه برای فرزندانتان باید روش تمرین و تکرار را انتخاب کنید، یعنی تغییرات روزانه ای را که بعد از شروع سال تحصیلی در زندگی آنها ایجاد می شود کم کم ایجاد کنید. درست قبل از آن زمان برای آماده سازی. به عنوان مثال، می توانید چند روز قبل از شروع مدرسه، کودک خود را صبح زود بیدار کنید.

وی ادامه داد: بسیاری از والدین عادت دارند تا آخرین لحظه در کنار فرزند خود بمانند و از آنها دلجویی کنند، در حالی که این کار جدایی کودک از والدین را سخت می کند. والدین بهتر مانند به تدریج از کودک دور شوید تا برای کودک قابل تحمل باشد و ترس از جدایی پس از مدتی از بین برود.

ماهورام وی به والدین یادآور شد: اگر فرزند شما مشکلات جدی یا اختلالات خاصی نداشته باشد، می تواند یاد بگیرد که با شرایط جدید سازگار شود و به مدرسه برود. علاوه بر این مهم است که به ترس ها و نگرانی های کودک خود توجه کنید و آنها را نادیده نگیرید، به کودک خود بگویید که در کنار او هستید و می توانید با کمک یکی از آنها برای این مرحله جدید از زندگی او آماده شوید. کودکان. دیگر