چگونه عرق بدن را درمان کنیم؟


گروه سلامت خبرگزاری فارس:با فرا رسیدن تابستان و تابستان، ماجرای عرق کردن و سوزش و به اصطلاح عرق کردن داغ می شود. موقعیتی ناخوشایند و آزاردهنده که آدمی را آزار می دهد و برای رهایی از آن به هر دری می زند.

مشکل سوزاندن عرق روی پوست زمانی رخ می دهد که عرق تولید شده توسط غدد عرقی به دلیل مسدود شدن منافذ سطحی پوست نتواند خارج شده و تبخیر شود. این باعث می شود که قطرات عرق در لایه های زیرین پوست باقی بماند و باعث التهاب سطحی پوست به نام راش یا عرق شود.

تعریق پوست در شرایط عادی یک مشکل بسیار رایج است که با خنک کردن بدن، نوشیدن آب فراوان، گرفتن دوش آب سرد یا درمان های خانگی ساده قابل حل است. اما در برخی موارد به دلیل حمله باکتری های بیماری زا که از قبل در سطح پوست وجود دارد، عفونی می شود. در این موارد علاوه بر درمان های اولیه استفاده از آنتی بیوتیک نیز ضروری خواهد بود اما تشخیص بر عهده پزشک است.

دلایل عرق سوزاندن پوست چیست؟

دلایل مختلفی برای تعریق پوست وجود دارد. اما دلایل اصلی این التهاب پوستی به شرح زیر است:

هوای بسیار گرم یا مرطوب

قرار گرفتن طولانی مدت انسان در هوای گرم یا مرطوب، به طوری که میزان تعریق به شدت افزایش می یابد و بدن در اثر تعریق آنقدر خیس می شود که تمام منافذ پوست مسدود می شود، یکی از عوامل اصلی تعریق پوست است.

عرق کردن پوست یک مشکل بسیار رایج است که می توان آن را با خنک کردن بدن، نوشیدن آب فراوان، دوش آب سرد یا با درمان های خانگی ساده حل کرد.

پوشیدن لباس گرم و تنگ

پوشیدن لباس های خیلی گرم یا تنگ که از تماس کافی پوست با هوا جلوگیری می کند یکی دیگر از دلایل تعریق پوست است.

استفاده بیش از حد از محصولات بهداشتی پوست

استفاده مداوم از محصولات بهداشتی پوست مانند کرم های ضد تعریق، غلطک های ضد تعریق یا لوسیون های بسیار چرب و سنگین یکی دیگر از دلایل تعریق است. اکثر این محصولات به جز ضد تعریق ها حاوی روغن های خاصی هستند که منافذ باز پوست را کاملا می پوشانند.

همان منافذی که قطرات عرق را از سطح پوست تولید می کنند. بنابراین یکی از علل تعریق زیر پوست و بدن استفاده مکرر و زیاد از این گونه محصولات است.

عدم حرکت

یکی از رایج ترین مشکلات بیمارانی که نمی توانند از رختخواب بلند شوند، سوزش پوست است. به عنوان مثال افرادی که به دلیل کهولت سن، ناتوانی جسمی، ناتوانی شدید، جراحی های سنگین با دوره نقاهت طولانی و یا سایر مشکلات مشابه به دلیل عدم تماس پوستی با هوای اضافی، بیشتر وقت خود را در طول روز و شب در رختخواب می گذرانند. این افراد با تعریق، قطرات عرق روی لایه‌های زیرین پوست می‌گیرند و باعث تعریق پوست می‌شوند.

در محیط های سخت ورزش کنید

افرادی که ساعت های طولانی در محیط های نامساعدی که گردش هوا وجود ندارد ورزش می کنند، بیشتر از سایر ورزشکاران به بثورات پوستی یا عرق کردن مبتلا می شوند. گرمای بیش از حد، پوشیدن مکرر لباس های ورزشی تنگ برای ساعات طولانی، تعریق مکرر و تماس ناکافی پوست با هوا، این دسته از افراد را مستعد تعریق پوستی می کند.

اضافه وزن شدید

پوست افراد دارای اضافه وزن بیشتر عرق می کند. دلیل این امر اصطکاک بیش از حد پوست بین قسمت های چربی بدن است. ضمن اینکه خود مشکل چاقی منجر به افزایش دمای بدن این افراد و در نتیجه تعریق زیاد می شود.

انواع مختلف عرق بدن چیست؟

انواع مختلفی از عرق سوز وجود دارد. عرق کردن یا بثورات ناشی از احتباس قطرات عرق در زیر پوست که میلیاریا یا میلیاریا نیز نامیده می شود، بر اساس عمق مجاری عرق مسدود شده طبقه بندی می شوند. البته علائم و نشانه ها برای هر یک از این موارد متفاوت است.

عرق کریستال

این نوع عرق خفیف ترین شکل بثورات است. اگر قطرات عرق در بالاترین سطح پوست باقی بماند، تعریق کریستالی در بدن ایجاد می شود. این نوع عرق با تاول ها یا برجستگی های پر از مایع که به راحتی می ترکد شناسایی می شود.

یک عرق خاردار

این نوع عرق در لایه های زیرین پوست جمع می شود. سپس به صورت لکه های سوختگی درجه دو روی پوست ظاهر می شود. به همین دلیل به آن عرق خاردار می گویند.

احساس سوزش و خارش پوست در این نوع عرق سوزی بیشتر است. علائم عرق خاردار روی پوست، لکه های قرمز، ملتهب یا برآمدگی های قرمز رنگی است که فرد نسبت به آن احساس خارش می کند.

عرق چرکی

این نوع خاص کمتر از عرق کردن است. اما اگر جوش های تحریک کننده به دلیل ترکیب با باکتری های بیماری زا در سطح پوست، چرکی شوند، عرق چرکی ایجاد می شود. این مدل ضد تعریق تحریک‌کننده است و باید با آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک درمان شود.

عرق عمیق

اولا، این نوع خاص از عرق سوز در لایه های بسیار عمیق تر پوست رخ می دهد. عرق سوزش عمیق در فرآیندی بر روی پوست ایجاد می شود، دقیقا برعکس فرآیند سوزش طبیعی.

یعنی اگر عرق شسته نشود و زیاد روی پوست بماند بعد از مدتی به پوست نشت می کند. این فرآیند باعث ایجاد ضایعات سخت و گوشتی رنگ می شود که عرق سوزان نامیده می شود.

آیا سوزش عرق عوارضی دارد؟

عرق کردن تنها زمانی می تواند عوارض جانبی داشته باشد که مشکل پوستی به دلیل طولانی شدن مدت عفونی شود. در غیر این صورت، با رعایت چند نکته ساده یا استفاده از روش های خانگی ارزان و مقرون به صرفه می توان آن را حل کرد.

روش های پیشگیری از تعریق پوست

با چند نکته ساده می توانید از این مشکل پوستی جلوگیری کنید.

از قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم خودداری کنید

بدون شک گرم شدن بدن با تعریق ارتباط مستقیم دارد. تعریق نیز به دلیل شدت تعریق و انسداد مجاری عرق پوست ایجاد می شود، بنابراین ساده ترین راه برای جلوگیری از این مشکل، دوری از نور خورشید تا حد امکان در روزهای گرم است. این بدان معناست که اجازه ندهید بدن شما بیش از حد گرم شود و برای خنک شدن نیاز به عرق کردن دارید.

بدن خود را هیدراته نگه دارید

به عبارت ساده، در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید. این باعث می شود بدن خنک تر بماند و کمتر عرق کند. همچنین نوشیدن آب زیاد پوست شما را خشک و آسیب پذیر نگه می دارد. به این ترتیب تعریق زیاد منجر به تعریق و یا عمیق شدن این مشکل نمی شود.

لباس های نخی بپوش

این هم برای لباس های اصلی و هم برای لباس های زیر صدق می کند. همانطور که قبلا ذکر شد، پوشیدن بیش از حد پوست با لباس یا تماس ناکافی پوست با هوا می تواند باعث تعریق یا بدتر شدن پوست شود.

بنابراین توصیه می شود در تمام فصول به خصوص در فصول گرم سال از لباس زیر نخی یا زیرپوش استفاده کنید. این لباس ها معمولا تنگ نیستند. از آنجایی که آنها دارای الیاف طبیعی هستند، به پوست اجازه می دهند با هوا ارتباط برقرار کند. آنها خنک تر از پارچه های مصنوعی هستند. آنها بدن را بیش از حد گرم نمی کنند. همچنین باعث ساییدگی و پارگی پوست نمی شوند.

بعد از فعالیت بدنی شدید و تعریق با آب گرم دوش بگیرید

یکی از راه‌های جلوگیری از تعریق پوست پس از فعالیت‌های بدنی شدید، دوش گرفتن با آب ولرم است که معمولاً سرد است. این در ابتدا منجر به خنک شدن بدن می شود که فعالیت شدید غدد عرق را کاهش می دهد. سپس پوست را تمیز می کند و منافذ را باز می کند تا عرق خارج شود.

استفاده از ویتامین E

در برخی موارد کاهش ویتامین E در بدن باعث می شود که غدد پوست به درستی کار نکنند و در نهایت احساس کنید منافذ بسته شده و عرق می کنند. در برخی موارد، پزشکان مصرف ویتامین E را در مکمل های غذایی برای جلوگیری از تعریق توصیه می کنند. نکته قابل توجه در این زمینه این است که مصرف ویتامین همیشه باید زیر نظر پزشک باشد و از مصرف خودسرانه آن خودداری کنید.

محیط را خنک نگه دارید

عرق کردن در فصول گرم، چه در داخل خانه و چه در خارج از منزل طبیعی است. به همین دلیل احتمال تعریق پوست در این شرایط بسیار زیاد است.

برای برخی افراد، تعریق بیش از حد ممکن است حتی در هنگام خواب نیز رخ دهد. بنابراین، بهترین کار این است که همیشه یک دستگاه خنک کننده ساده داشته باشید، مانند یک فن در فصول گرم سال یا در مناطقی که آب و هوای سرد و مرطوب دارد. به این ترتیب گردش هوا و تهویه از تعریق شدیدتر بدن جلوگیری می کند.

درمان های خانگی برای تعریق

کمپرس سرد یا تکه های یخ

خنک کردن پوست متاثر از عرق معمولا اولین راه برای درمان خارش و سوزش است. بنابراین، بهتر است دوش آب سرد بگیرید یا کیسه آب سرد را روی ناحیه عرق کرده قرار دهید. همچنین می توانید چند تکه یخ را در یک پارچه تمیز بپیچید و روی پوست ملتهب قرار دهید.

پوست را با محلول جوش شیرین تمیز کنید

یکی از خواص جوش شیرین لایه برداری سطحی پوست است. یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب سرد حل کنید تا مجاری مسدود شده در پوست باز شود. سپس این محلول را با یک پارچه نخی تمیز روی نواحی سوخته بمالید.

بگذارید پارچه آغشته به آب و جوش شیرین به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوست بماند. این روش یکی از بهترین راه ها برای درمان تعریق نوزاد است.

ژل آلوئه ورا را روی نواحی عرق کرده بمالید

آلوئه ورا گیاهی با خواص فراوان است. خنک کننده و رفع مشکلات سطحی پوست یا سوختگی های اولیه از جمله این خواص است. در صورت تعریق پوست می توانید از ژل آلوئه ورا نیز استفاده کنید. به سادگی ژل آلوئه ورا را به مدت ۲۰ دقیقه روی نواحی عرق کرده بمالید و سپس یک دوش آب خنک بگیرید.

از گلاب استفاده کنید

گلاب به تعادل pH پوست کمک می کند. می توانید آب و گلاب را به نسبت مساوی مخلوط کنید و کمی عسل اضافه کنید. سپس این مخلوط را در قالب یخ بریزید و در فریزر قرار دهید. پس از یخ زدن، تکه یخ را در یک پارچه نخی تمیز بپیچید و روی محل عرق کرده قرار دهید.

از پماد کالامین یا کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید

در برخی موارد شدت التهاب پوست در اثر تعریق به حدی است که سوزش و خارش ناشی از آن غیر قابل تحمل است. از آنجایی که بیشتر درمان‌های خانگی برای تعریق نیاز به زمان و تکرار دارند تا بهترین نتیجه را داشته باشند، اگر شدت تعریق شما خیلی زیاد است، می‌توانید از پمادهای عرق سوز استفاده کنید.کلامین“یا خامه”هیدروکورتیزون” برای استفاده.

این دو محصول را می توانید بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کنید و تا زمانی که وضعیت پوستتان بهبود پیدا کند از آنها استفاده کنید و درمان نهایی تعریق است.

درمان خانگی عرق با صابون آنتی باکتریال

یکی از شایع ترین عوارض عرق کردن، بعد از عفونت است، بنابراین در اولین قدم زمانی که احساس می کنید بدنتان می سوزد، بهتر است از صابون های ضد باکتری استفاده کنید.

نکته مهم هنگام استفاده از صابون های آنتی باکتریال این است که اگر پوست دردناک نیست این کار را انجام دهید. در غیر این صورت سوزش زیادی را تجربه خواهید کرد و بهتر است از این روش استفاده نکنید.

انتهای پیام/