چین تحریم های جدید آمریکا بر فروش نفت ایران را رد کرد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه (۱۶/۰۶/۰۶) به اقدام وزارت خزانه داری آمریکا برای اعمال تحریم های جدید علیه شبکه پخش چینی نفت از ایران واکنش نشان داد و آن را رد کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که نام ۲ فرد، ۱۳ شرکت و ۲ نفتکش را در فهرست تحریم های مرتبط با ایران قرار داده است. وزارت خزانه داری آمریکا گفت که این گروه “شامل شبکه ای از افراد و شرکت هایی است که از شرکت های شل برای تسهیل انتقال و فروش نفت و پتروشیمی ایران به شرق آسیا استفاده کرده اند.” (جزئیات بیشتر).

شرکت هایی که روز چهارشنبه به فهرست تحریم های آمریکا اضافه شدند در کشورهای مختلفی از جمله امارات متحده عربی، چین، ایران و سنگاپور مستقر هستند. افراد تحریم شده اتباع ایران و نفتکش های تحریم شده زیر پرچم گابن و پاناما هستند.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری روزانه خود در واکنش به این تحریم‌ها گفت: چین همواره با تحریم‌های غیرقانونی و غیرقانونی و دخالت‌های قضایی آمریکا سرسخت مخالفت کرده است. ما از آمریکایی‌ها می‌خواهیم که رویه نادرست توسل به تحریم‌ها در هر موضوعی را کنار بگذارند و نقش مثبتی در مذاکرات برای بازگرداندن عضویت برجام ایفا کنند.

وزارت امور خارجه چین برای اشاره به تحریم‌های ثانویه آمریکا از مفهوم «زیاد قضایی» استفاده می‌کند. این تحریم‌ها کشورها و حوزه‌های قضایی شخص ثالث را ملزم می‌کند تا از قوانین داخلی ایالات متحده پیروی کنند. این سیاست آمریکا اعتراض چند کشور دیگر از جمله برخی از متحدان آمریکا را به همراه داشت.

ژائو لیجیان همچنین خواستار همکاری ایران و چین در چارچوب قوانین بین المللی شد و خواستار رعایت آنها شد. وی گفت: جامعه بین المللی از جمله چین در چارچوب حقوق بین الملل با ایران همکاری های عادی داشته است، این گونه همکاری ها منطقی و قانونی است و به اشخاص ثالث آسیبی نمی رساند و باید مورد احترام و حمایت قرار گیرد.

دولت آمریکا برای پیشبرد جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران، سال هاست که تهران را به بهانه های مختلف تحریم کرده است. واشنگتن شرکت ها و شرکت های آمریکایی مستقر در کشورهای ثالث را ملزم به رعایت این تحریم ها می کند.

«دفتر تروریسم و ​​اطلاعات مالی» یا «FTI» وزارت خزانه داری که در سال ۲۰۰۴ به عنوان یکی از نهادهای وزارت خزانه داری آمریکا ایجاد شد، مرکز طراحی جنگ اقتصادی این کشور علیه کشورهای مخالف سیاست واشنگتن محسوب می شود. سیاست های کلان

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در شرایطی اعمال شد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا مدعی است که قصد دارد از سیاست موسوم به «فشار حداکثری» خارج شود تا زمینه‌هایی را برای بازگشت کشورش به برجام فراهم کند. بایدن از زمان ورود به کاخ سفید عملا سیاست دولت قبلی علیه ایران را ادامه داده است.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید