چین یک مقام دولت لیتوانی را به دلیل سفر به تایوان تحریم کرد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه چین روز جمعه اعلام کرد «آگنه ویسیوکوفچیوته» معاون وزیر حمل و نقل و ارتباطات دولت لیتوانی را به دلیل سفر به تایوان تحریم کرده است.

وزارت خارجه چین اعلام کرد پکن همچنین همکاری با وزارتخانه ای که Agne Vaysiokovciute در آن کار می کند و همکاری با لیتوانی، جمهوری کوچکی در منطقه بالتیک، در زمینه حمل و نقل را تعلیق می کند.

در پاسخ به این گزارش، وزارت حمل و نقل و ارتباطات لیتوانی اعلام کرد که هیچ اطلاعات رسمی در این مورد دریافت نکرده است و از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

چین که تایوان را بخشی خودمختار از خاک خود می داند، با سفر سیاستمداران خارجی به این جزیره مخالف است.

تلاش های اخیر دولت لیتوانی برای تقویت روابط با تایوان خشم پکن را برانگیخته و منجر به کاهش شدید صادرات لیتوانی به چین در سه ماهه اول سال جاری شد، به طوری که این صادرات در این مدت تقریبا به صفر رسید.

آگنه وایسوکوویسیوته امروز در توییتر نوشت که در سفری پنج روزه از سه شهر و دو بندر تایوان بازدید کرده و ۱۴ جلسه در این جزیره برگزار کرده است.

وی در توییت خود نوشت: هفته ای پربار در تایوان، ما به دنبال راه های بیشتری برای همکاری لیتوانی با تایوان در زمینه کشتیرانی، دریا، کشتیرانی و تجارت هوایی هستیم.

Wysiokovciute چند روز پس از دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان سفر کرد. در واکنش به سفر پلوسی، چین تمرینات نظامی گسترده ای را در اطراف تایوان انجام داد و تحریم هایی را علیه پلوسی و محدودیت های تجاری علیه تایوان اعمال کرد.

جوویتا نلیوپسین، معاون وزیر اقتصاد و نوآوری لیتوانی هنگام بازدید از تایپه در ماه ژوئن گفت که لیتوانی قصد دارد در ماه سپتامبر یک دفتر نمایندگی در تایوان افتتاح کند.

لیتوانی با فشارهای مداوم از سوی چین مواجه است تا تصمیمی را که سال گذشته اتخاذ شد مبنی بر اجازه تایوان برای افتتاح سفارت غیر رسمی در شهر ویلنیوس لغو کند.

چین سطح روابط دیپلماتیک خود با لیتوانی را کاهش داده و شرکت های چند ملیتی را برای قطع روابط با لیتوانی تحت فشار قرار داده است.

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید