kermanyy

Monday, 25 October 2021

کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان

کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است و سالانه باعث مرگ 4 میلیون نفر می شود. دیابت فقط یک بیماری نیست ، یک بیماری متابولیک است که در اثر ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو ایجاد می شود که بر سطح قند خون تأثیر می گذارد. حفظ وزن طبیعی بدن و افزایش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی کافی ، سیگار کشیدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش این بیماری دارد. دیابت به دلیل شیوع زیاد و عوارض جانبی فراوان آن بسیار مهم است. ایجاد شده. دیابت باعث مشکلات عمده ای در بسیاری از سیستم ها و اندام های بدن می شود و عوارض بیماری را ایجاد می کند که منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های درمانی بالا و حتی مرگ می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

چشم

قند خون کنترل نشده می تواند تأثیر مخربی بر عروق چشم داشته باشد و منجر به تاری دید و کوری شود. آب مروارید یا تار شدن عدسی چشم یکی از شایع ترین بیماری ها در افراد دیابتی است.

مغز

یکی از مناطقی که دیابت به شدت آسیب می بیند و عدم کنترل آن شریان های مغزی است. با توجه به حساسیت بالای این اندام ، انسداد شریان های مغزی می تواند منجر به سکته مغزی و آسیب های جبران ناپذیری برای فرد شود و خطر سکته مغزی را در بیماران دیابتی دو برابر افراد سالم افزایش می دهد.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (درگیری عصب در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی کار نمی کنند. اعصاب حسی و حرکتی اندام ها به ویژه پا در اثر قند خون بالا که معمولاً به صورت بی حسی و سوزن سوزن شدن در کف پا ظاهر می شود ، آسیب می بیند.

پا

عدم کنترل قند خون و عدم مراقبت مناسب از پا می تواند منجر به ایجاد زخم در پا شود. این زخم ها می توانند منجر به تغییر شکل و قطع پاها شوند. به طور کلی ، پس از حوادث و جراحات ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو است ، به ویژه در جهان.

کلیه

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب دیده و دیالیز اتفاق می افتد. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین در ادرار ظاهر می شود که در صورت عدم کنترل مناسب قند خون می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت می تواند به طور چشمگیری خطر مشکلات قلبی عروقی مختلف از جمله درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، بیماری عروق کرونر و بیماری عروق کرونر با فشار خون بالا را افزایش دهد. سکته قلبی در افراد مبتلا به دیابت 2 تا 4 برابر بیشتر است.

پوست

از یک سو ، دیابت عرق بدن را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از طرف دیگر ، عرق کردن را در برخی از اندام ها مانند کف دست افزایش می دهد. تعریق بیش از حد دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

دیابت نوع 1 یا نوع 2 بسته به دلیل ، زمان و مقدار غذا خوردن بر قند خون شما تأثیر می گذارد. اولین و م effectiveثرترین روش برای کنترل دیابت ، رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اصلی درمان در انواع دیابت تهیه ابزارهای مورد نیاز برای دستیابی به حالت مطلوب برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون با هدف پیشگیری ، تاخیر یا مدیریت عوارض بیماری است. تمرکز کلی درمان تغذیه ای برای دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف انرژی و محاسبه کربوهیدرات ها برای تنظیم دوز انسولین برای دیابت نوع 1 است.

Share your comment :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *