کیف: قبل از هر مذاکره ای، آتش بس و خروج روس ها ضروری است


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، پس از اظهارات مقامات روسیه مبنی بر عدم تمایل اوکراین به مذاکره برای حل مشکل اخیر، مقامات کیف به طور غیرمستقیم صحت این اظهارات را تایید کردند.

دولت اوکراین روز پنجشنبه اظهارات گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان مبنی بر اینکه روسیه خواهان یک “راه حل مذاکره” برای جنگ است را رد کرد و گفت هرگونه مذاکره با مسکو مشروط به آتش بس و خروج نیروها خواهد بود.

به گزارش رویترز، میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین، شرودر را “صدای دربار سلطنتی روسیه” توصیف کرد و گفت که این توافق منجر به مذاکرات گسترده تری نخواهد شد.

پودولیاک در صفحه توئیتر خود نوشت: اگر مسکو می خواهد صحبت کند، توپ در زمین شماست. ابتدا آتش بس و خروج نیروهای روسیه و سپس مذاکرات سازنده.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین نیز گفت: وقتی رهبران سابق کشورهای بزرگ با ارزش‌های اروپایی برای روسیه که در حال جنگ با این ارزش‌ها است کار می‌کنند، منزجر کننده است.

بر اساس این گزارش، زلنسکی با کم اهمیت جلوه دادن اهمیت توافقنامه امضا شده با روسیه، ترکیه و سازمان ملل متحد برای صادرات غلات از بنادر این کشور، گفت محموله ای که اخیراً خارج شد بخشی از آنچه کیف برای کمک به نجات اقتصاد ویران شده خود باید بفروشد بود. رویترز

او گفت که اوکراین که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غلات قبل از جنگ بود و به عنوان سبد نان اروپا شناخته می شد، اکنون به صادرات حداقل ۱۰ میلیون تن برای کمک به کاهش فوری کسری بودجه ۵ میلیارد دلاری خود در ماه نیاز دارد.

پیشتر «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین از آمادگی مسکو برای حل مشکل اوکراین از طریق دیپلماسی خبر داده بود، اما تاکید کرد که در حال حاضر امکان مذاکره با کی یف وجود ندارد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید