گفتگوی صدراعظم عربستان با بورل درباره برجام


به گزارش خبرگزاری فارس، فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز جمعه در حاشیه نشست وزرای امور خارجه گروه ۲۰ با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گزارش داد که در این دیدار دو طرف روابط عربستان و اتحادیه اروپا و راه های ارتقای همکاری ها در زمینه های مختلف را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بر اساس این گزارش، فیصل بن فرهان و جوزپ بورل همچنین درباره برنامه هسته‌ای ایران و بحث‌های بین‌المللی درباره آن تبادل نظر کردند.

مذاکرات دوحه در روزهای هفتم و هشتم ژوئیه برگزار شد. در این مذاکرات دو روزه، ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم و با میانجیگری «انریکه مورا» معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا، توافق هسته ای برجام را مورد بررسی قرار دادند.

پس از پایان این مذاکرات، آمریکا مدعی شد که برخی از مطالبات فراتر از برجام باعث به نتیجه نرسیدن مذاکرات شده است. ایران بی نتیجه بودن مذاکرات را رد کرد.

تحلیلگران می گویند عواملی مانند فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره و مشکلات داخلی آمریکا دلیل عدم تمایل دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه های اخیر بوده است.

بایدن در سال ۲۰۲۱ زمانی که سیاست فشار حداکثری علیه ایران نتوانست به اهداف خود دست یابد، به قدرت رسید. این سیاست علاوه بر عدم شکل‌دهی به توافق هسته‌ای جدید، باعث ایجاد دودستگی در روابط کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس و به خطر انداختن اثربخشی نظام تحریم‌ها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و از همه مهم‌تر تقویت جریان استکبارستیزی در ایران بود.

جمهوری اسلامی ایران دو مقوله «تأیید بر لغو تحریم‌ها» و «کسب اطمینان از دوام برجام» را از خواسته‌های اصلی خود در مذاکرات لغو تحریم‌ها قرار داد و تاکید کرد که تنها بازگشت به توافق دوجانبه است. که در ازای برخی محدودیت ها، منافع اقتصادی ملموسی برای ملت ایران به همراه خواهد داشت. همراهی را منطقی می داند و می پذیرد.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید