گوترش: توافقنامه صادرات غلات روسیه و اوکراین اهمیت دارد


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد چهارشنبه شب دستیابی به توافق روسیه و اوکراین با میانجیگری ترکیه برای صادرات غلات را مهم توصیف کرد.

گوترش در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «توافقنامه صادرات غلات [از بنادر اوکراینی] این مهم است، اما هنوز راه زیادی برای رسیدن به توافق صلح بین روسیه و اوکراین وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی درباره نشست نمایندگان روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل در استانبول توضیح داد: همه طرف ها تمایل خود را برای دستیابی به توافق نهایی در مورد صادرات غلات اوکراین نشان داده اند.

این مقام سازمان ملل متحد تصریح کرد: توافقنامه صادرات غلات به نفع کل جهان خواهد بود و گامی مهم به سوی توافق جامع روسیه و اوکراین است.

بر اساس این گزارش، گوترش همچنین اعلام کرد که سازمان ملل متحد با مسکو، کیف و آنکارا برای اجرای توافقات صادرات غلات که در استانبول به دست آمده است، همکاری خواهد کرد.

به گزارش رویترز، وی گفت: ما به همراه فدراسیون روسیه، اوکراین و ترکیه تضمین خواهیم کرد که گام های بعدی برای هماهنگی، کنترل و اجرای (توافق) به صورت مشترک و موثر انجام شود. سازمان ملل متحد به طور کامل در این تلاش های مشترک مشارکت دارد.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین افزود: امیدواریم هیئت هایی به پایتخت های خود سفر کنند و امیدواریم گام بعدی به ما اجازه دهد تا به توافق رسمی برسیم.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز چهارشنبه تایید کرد که کشورش دو قدم تا دستیابی به توافق با روسیه برای جابجایی کشتی‌های حامل غلات فاصله دارد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید