یونان مدعی شد که جنگنده های ترکیه را در دریای اژه شناسایی و رهگیری کرده است


به گزارش خبرگزاری فارس، در ادامه تنش میان کشورهای همسایه یونان و ترکیه، وزارت دفاع یونان اواخر روز چهارشنبه به وقت تهران اعلام کرد حریم هوایی این کشور توسط دو فروند جنگنده ایر ترکیه نقض شده است. . زور.

به گزارش روزنامه آکاثیمیرینی، وزارت دفاع یونان مدعی شد که دو فروند جنگنده اف-۱۶ بعدازظهر چهارشنبه به وقت محلی با پرواز در ارتفاعات ۱۰ و ۱۷ هزار پایی حریم هوایی این کشور را نقض کردند.

یونان مدعی شد که این جنگنده ها بر فراز دو جزیره «آگاتاونیسی» و «آنتروپوفاگوی» در دریای اژه پرواز کردند. این وزارتخانه از شناسایی و رهگیری این دو جنگنده بر اساس قوانین بین المللی هوانوردی خبر داد. یونان نیز روز سه شنبه مدعی پرواز یک پهپاد ارتش ترکیه بر فراز دریای اژه شد.

همزمان یونان نیز در حال ارتقای جنگنده های F-16 خود است، از این رو وزیر دفاع یونان روز سه شنبه از دو فروند جنگنده مدرن “F-16 Vapire” این کشور در پایگاه هوایی یونان در “تاناگرا” بازدید کرد. نیکوس پاناگیوتوپولوس، وزیر دفاع یونان گفت که این دوره جدیدی برای ارتش یونان است.

وی گفت: “ما با جنگنده‌های وایپر گام بزرگ دیگری برای ورود به دوران جدید ارتش خود برمی‌داریم. تهدیدها و چالش‌هایی که امروز کشور ما با آن مواجه است، این اقدام را می‌طلبد.” (جزئیات بیشتر)

یونان و ترکیه برای مدت طولانی با هم اختلاف نظر داشتند. این اختلاف در حوزه انرژی، ادعاهای ارضی و مسائل دیگر مطرح است.

در ماه‌های اخیر، ترکیه انتقادات خود را از استقرار نیروهای یونانی در جزایری در شرق دریای اژه، نزدیک به سواحل ترکیه و در بسیاری موارد از ساحل قابل مشاهده است، افزایش داده است. طبق معاهده ۱۹۲۳ لوزان و معاهده ۱۹۴۷ پاریس، این جزایر باید غیرنظامی شوند، بنابراین هرگونه استقرار نیروهای نظامی یا سلاح در جزایر اکیدا ممنوع است.

در ادامه تنش میان این دو کشور همسایه، رئیس پارلمان ترکیه روز سه شنبه در دیدار با همتای مالتی خود یونان را “تهدید ملی” خواند. مصطفی سنتوپ، رئیس پارلمان ترکیه در گفتگو با همتای مالتی خود یونان را یک تهدید ملی خواند و گفت: غیرقابل قبول است که یونان بخواهد دریای اژه را به دریاچه یونانی تبدیل کند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید