یک درصد سرطان ها مربوط به کودکان است – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری انستیتوی کنترل سرطان ایران به مناسبت روز طب تسکینی روز شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ با حضور اساتید انکولوژی و انکولوژی این پژوهشکده برگزار شد.

در ابتدا محمد جهانگیری، مدیرعامل موسسه کنترل سرطان ایران با اشاره به روز جهانی مراقبت های تسکینی گفت: یکی از بحث های جدی امروز علاوه بر مشکلات سرطان، توجه به مدیریت علمی است. از این بیماری. .

وی افزود: هم افزایی، هماهنگی و استفاده بهینه از توانمندی های علمی، دردی را درمان کرده و جامعه را امیدوار می کنیم.

جهانگیری با اشاره به راه اندازی موسسه کنترل سرطان ایران از سال ۱۳۸۷ ادامه داد: تاکنون ۲۳ هزار بیمار و خانواده هایشان در کلینیک های توانبخشی و شبکه مراقبت در منزل تحت حمایت رایگان قرار گرفته اند.

وی افزود: یکی از اهداف و سیاست های کلان موسسه کنترل سرطان ایران ارتباط موثر با رسانه ها برای پیشبرد برنامه های حمایت از بیماران سرطانی است.

جهانگیری با بیان اینکه تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت نوشته ایم ادامه داد: ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی را در فاز اول تحت پوشش قرار خواهیم داد.

وی افزود: واگذاری امور به سازمان های مردم نهاد کار خوبی است که دولت در کشور آغاز کرد.

جهانگیری با تاکید بر تامین تجهیزات لازم برای بیماران سرطانی تصریح کرد: موسسه کنترل سرطان ایران با کمک خیرین اقدامات خوبی را آغاز کرده است.

وی به غربالگری سرطان سینه توسط موسسه کنترل سرطان ایران اشاره کرد و افزود: با همکاری دستگاه ها و گروه هایی که می خواهند این غربالگری را انجام دهند، آماده غربالگری سرطان سینه هستیم.

جهانگیری تاکید کرد: می خواهیم لذت انجام کار خیر را به خیرین بدهیم.

در ادامه محمد واعظی فوق تخصص سرطان خون و بزرگسالان گفت: پیش بینی می شود تا سال ۱۴۰۴ میزان سرطان در ایران به ۱۶۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر برسد.

رئیس پژوهشکده پیوند مغز و استخوان بیمارستان شریعتی افزود: ایران همچنان در سطح متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان قرار دارد، اما با توجه به رشد جمعیت سالمندان، این نگرانی وجود دارد که تعداد سرطان ها در کشور افزایش یابد. . .

واعظی ادامه داد: باید نگرش را نسبت به سرطان تغییر دهیم تا حمایت تسکینی از ابتدای بیماری آغاز شود.

وی گفت: جنبه های جسمی و روحی بیماران سرطانی باید در کنار هم دیده شود.

واعظی افزود: بیماران سرطانی در کشور همچنان از حمایت های لازم و کافی برخوردار نیستند.

در ادامه این نشست خبری حسن ابوالقاسمی رئیس انجمن خون و سرطان کودکان سرطان را دومین عامل مرگ و میر در کشور ذکر کرد و گفت: ۹۹ درصد سرطان ها مربوط به بزرگسالان است.

وی با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند افزود: این امر باعث مسئولیت پذیری بیشتر دولت ها می شود.

ابوالقاسمی گفت: تنها یک درصد سرطان ها مربوط به کودکان است.

وی ادامه داد: موضوع مراقبت های تسکینی و حمایتی از بیماران و خانواده های آنها از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که موسسه کنترل سرطان ایران حدود ۱۰ سال است که این اقدامات را انجام می دهد.

ابوالقاسمی افزود: لازم است خیران برای حمایت و اقدامات تسکینی از بیماران سرطانی وارد شوند.

متخصص هماتولوژی و سرطان کودکان گفت: امیدواریم روز جهانی مراقبت های تسکینی مورد توجه مسئولان قرار گیرد و از بیماران سرطانی حمایت بیشتری شود.

ابوالقاسمی افزود: حمایت تسکینی از بیماران سرطانی در منزل می تواند منجر به رهاسازی چندین تخت آی سی یو در بیمارستان ها شود و بیماران بیشتری از این خدمات استفاده کنند. بنابراین لازم است از خیرین بیشتری برای این گونه اقدامات حمایتی استفاده شود.

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان تاکید کرد: اقدامات حمایتی از کودکان سرطانی نیز باید گسترش و توسعه یابد.

سوزان حجت، هماتولوژیست به برنامه غربالگری سرطان سینه در تهران اشاره کرد و گفت: چند سال پیش با کمک شهرداری تهران غربالگری سرطان سینه را آغاز کردیم و چند بیمار شناسایی شدند.

وی افزود: حدود ۶۰ درصد بیماران انستیتوی کنترل سرطان ایران از طریق مراکز درمانی معرفی می شوند.